Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


ЄС схвалив надання 500 млн. євро макрофінансової допомоги Україні

2 грудня, 2018 р.

    Сьогодні Європейська Комісія від імені Європейського Союзу схвалила надання перших 500 мільйонів євро у рамках нової програми з макрофінансової допомоги для України. Разом з цією виплатою загальний розмір такої допомоги, яку від 2014 року Євросоюз надав Україні, складе 3,3 мільярди євро. Це найбільша сума, яку ЄС коли-небудь виділяв для країни з-поза меж Союзу.
    У зв’язку з цим Віце-президент Єврокомісії, який відповідає за євро і соціальний діалог, а також за фінансову стабільність, фінансові послуги та Союз ринків капіталу, Валдіс Домбровскіс сказав: “Європейський Союз продемонстрував постійну політичну та фінансову підтримку Україні. Сьогоднішнє рішення Європейської Комісії про надання коштів схвалено у вирішальний момент, коли Україна та її громадяни зіштовхнулися з новою агресією з боку Росії та потребують солідарності від міжнародних партнерів. Така агресивна поведінка є неприйнятною в сучасній Європі”.
    Єврокомісар з економічних та фінансових справ, оподаткування і митного контролю П’єр Московічі, своєю чергою, додав: “Україна виконала свої політичні зобов'язання для отримання першого платежу за програмою макрофінансової допомоги. Ці зобов’язання були попередньо погоджені з Євросоюзом. Це важливий та обнадійливий сигнал того, що Україна продовжує здійснювати реформи, попри нинішню ситуацію в сфері безпеки та підготовку до наступних виборів”.
    У липні 2018 року Європейський Парламент та Рада ЄС затвердили нову програму макрофінансової допомоги для України обсягом до 1 мільярда євро. Вона допомагає Україні задовільнити свої фінансові потреби та підтримує реалізацію широкомасштабної програми реформ. Кошти макрофінансової допомоги надходять у формі довгострокових кредитів з низькими відсотковими ставками. Їх виділення обумовлено виконанням конкретних реформ, які спільно погоджено у Меморандумі про взаєморозуміння.
    Україна виконала свої політичні зобов'язання для виплати першої частини цієї програми. Їх було попередньо узгоджено з Євросоюзом. Зокрема, це важливі заходи для посилення боротьби з корупцією, підвищення прозорості реєстрів компаній, покращення прогнозованості податкового середовища та зміцнення управління державними підприємствами. Україна також погодила з Міжнародним валютним фондом (МВФ) нову резервну угоду. Вона замінить попередню програму МВФ в рамках Механізму розширеного фінансування. Таким чином продовжиться співпраця країни з МВФ. 23 листопада Верховна Рада ухвалила бюджет на 2019 рік. МВФ вважає його задовільним. Ухвалення цього бюджету стало важливим кроком, аби Виконавчий комітет МВФ затвердив нову програму, що очікується у грудні.
    ЄС продовжуватиме співпрацю з українською владою щодо програми впровадження реформ, зокрема у сферах, пов’язаних з виділенням наступної частини цієї програми макрофінансової допомоги. Йдеться про подальші заходи у боротьбі з корупцією, такі як прогрес у запуску Вищого антикорупційного суду України, управління державними фінансами, продовження реформ у сфері енергетики та банківського сектору, а також у сфері соціальної політики. Єврокомісія й надалі уважно стежитиме за розвитком ситуації та моніторитиме впровадження.
    Довідка
    Макрофінансова допомога є частиною ширшого партнерства ЄС із країнами-сусідами та є особливим інструментом розв’язання кризових ситуацій. Така допомога є доступною країнам-сусідам Євросоюзу, що зіштовхуються із серйозними проблемами з платіжним балансом. Вона доповнює підтримку від МВФ. Євросоюз залучає кредити в межах макрофінансової допомоги через позики на ринках капіталу. Потім кошти передають країні-бенефіціару на схожих фінансових умовах. Джерелом грантів макрофінансової допомоги є бюджет Європейського Союзу.
    У відповідь на запит України в березні 2018 року Єврокомісія запропонувала новий пакет макрофінансової допомоги обсягом до 1 мільярда євро. У липні 2018 року Європейський Парламент та Рада ЄС ухвалили цю пропозицію. У вересні 2018 року Україна та Європейська Комісія від імені ЄС підписали Меморандум про взаєморозуміння. Потім його ратифікував парламент України.
    Загальна сума макрофінансової допомоги, яку ЄС надав Україні від початку кризи у 2014 році, складає 2,8 мільярдів євро. До цієї суми входять 1,6 мільярда євро, що були надані протягом 2014-2015 років у рамках двох попередніх макрофінансових операцій, а також 1,2 мільярди євро, які були частиною третьої програми у 2015-2017 роках. Для підтримки України, окрім макрофінансової допомоги, ЄС використовує й інші інструменти. Йдеться, зокрема, про гуманітарну, бюджетну, технічну допомогу, а також сприяння інвестиціям. У цілому, від 2014 року Євросоюз та європейські фінансові інституції зібрали понад 12 мільярдів євро кредитних коштів та 1 мільярд грантів. Їх мета - допомогти Україні стабілізувати свою економіку, здійснювати всеохопні реформи та покращувати рівень життя своїх громадян.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю