Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Спільна заява за результатами шостої зустрічі Ради асоціації між Україною та ЄС (офіційний текст. переклад з англійської)

29 січня, 2020 р.

    ***
    Європейський Союз та Україна провели шосту зустріч Ради асоціації Україна-ЄС. Вона відбулась 28 січня у Брюсселі. Це була перша Рада асоціації за головування Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука. Делегацію ЄС очолив Жозеп Боррель, Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики. Під час зустрічі сторони продемонстрували готовність ЄС та України вести інтенсивний діалог, що охоплює широкий спектр питань, та привітали прогрес, якого було досягнуто з часу останнього саміту Україна-Євросоюз, що відбувся 8 липня 2019 року.
    ЄС висловив щирі співчуття щодо життів, втрачених у катастрофі рейсу Міжнародних авіаліній України PS 752, яка сталась 8 січня. Рада асоціації Україна-ЄС очікує від Ірану повної співпраці та всеосяжного і прозорого розслідування цієї трагедії у відповідності до міжнародних стандартів.
    Рада асоціації підтвердила тривале зобов’язання сторін зміцнювати політичну асоціацію та економічну інтеграцію України та Європейського Союзу в рамках Угоди про асоціацію, глибокої і всеохопної зони вільної торгівлі та спільних цінностей, що закріплені у цих документах.
    Рада привітала конкретні результати у втіленні Угоди про асоціацію, що й надалі створює переваги для громадян ЄС та України. Зокрема, це помітно у двосторонній торгівлі: за 9 місяців 2019 року її обсяги зросли на 13% у порівнянні із аналогічним періодом 2018 року.
    Рада асоціації також привітала позитивний вплив безвізового режиму на контакти між людьми з України та Євросоюзу. Громадяни України, які мають біометричні паспорти, відвідали країни Шенгенської зони без візи уже понад три мільйони разів.
    Рада асоціації привітала зусилля щодо здійснення реформ в Україні та значний прогрес у цій сфері. Сторони погодились, що Україна має надалі зміцнювати верховенство права та структурні реформи. Це необхідно для подальшого зростання, створення прозорого середовища та привабливого бізнесового клімату в Україні, а також зменшення впливу корупційних інтересів.
    Рада асоціації окремо відзначила останні кроки українського уряду, а саме запуск Вищого антикорупційного суду, перезапуск Національної агенції з питань запобігання корупції, повторну криміналізацію незаконного збагачення. Сторони також відзначили, що Конституційний суд назвав неконституційною вимогу про електронне декларування для громадських активістів.
    Рада асоціації погодилась надалі покращувати економічну інтеграцію України та ЄС і гармонізувати закони у сферах цифрової економіки, спрощення торгівлі, співпраці митних служб, а також судочинстві та внутрішніх справах, як це передбачено Угодою про асоціацію. ЄС підтвердив свою тривалу підтримку щодо цього. Вона передбачає фінансову допомогу, що залежить від конкретного прогресу у реформах.
    Рада асоціації нагадала про оновлення Додатку XXVII до Угоди про асоціацію про співпрацю у сфері енергетики і про потребу його належного втілення згідно з погодженими основоположними принципами. Сторони погодились працювати над оновленням інших додатків, якщо це буде потрібно.
    Рада асоціації привітала прагнення України щодо подальшого наближення свого законодавства до нормативно-правової бази ЄС у сфері цифрової економіки, підкресливши важливість повного впровадження зобов’язань у рамках Угоди про асоціацію. Сторони нагадали про оцінку нормативної бази України, що триває, а також її інституційних і регуляторних спроможностей. Євросоюз вкотре підтвердив готовність до подальшої підтримки цифрової трансформації України, зокрема й за допомогою програми електронного урядування та цифрової економіки.
    Сторони погодилися надалі співпрацювати у боротьбі проти гібридних і кіберзагроз, а також дезінформації задля підвищення стійкості та безпеки своїх громадян. Рада асоціації привітала діалог зі стратегічних комунікацій і роль у цьому контексті неформальної Робочої групи високого рівня зі стратегічних комунікацій.
    Рада асоціації вкотре підтвердила стратегічну роль України як країни для транзиту газу. Обидві сторони привітали угоду щодо транзиту газу через Україну, укладання угод про об’єднання систем із сусідніми операторами ЄС і анбандлінг Нафтогазу. Вони погодилися із важливістю безперервного впровадження реформ в енергетичному секторі, зокрема задля забезпечення незалежності енергетичного регулятора і Держаної інспекції ядерного регулювання України, а також з метою створення конкурентного та прозорого ринку електроенергії. Рада асоціації взяла до відома внесення правок до газової директиви. Обидві сторони погодилися із важливістю подальшого наближення газових правил між Євросоюзом і Україною.
    Як частина Європейської зеленої угоди, сторони погодилися співпрацювати й надалі у напрямі декарбонізації та захисту довкілля. Сторони погодилися із потребою амбітних політик у сфері клімату та природного середовища, включаючи задля виконання зобов’язань у рамках Паризької угоди.
    Обидві сторони погодилися із потребою пришвидшення законодавчого наближення України у транспортній сфері. Рада асоціації нагадала про важливість укладання Угоди про спільний авіаційний простір найближчим часом.
    Рада асоціації визнала вдалу макроекономічну стабілізацію України. Вона привітала всеохопну та ефективну роботу України у виконанні умов програми ЄС з макрофінансової допомоги, що їх наразі оцінює Єврокомісія. Рада асоціації закликала Україну продовжувати тісну співпрацю з МВФ.
    Сторони погодилися із важливістю незворотності реформ у банківському секторі, особливо, що стосується націоналізації ПриватБанку. Вони підкреслили важливість притягнення до суду відповідальних за широкомасштабне шахрайство у цьому банку і повернення активів.
    Задля подальшого сприяння торгівлі, Рада асоціації погодилася із потребою в ефективному й вчасному впровадженні глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі. Також вона погодилася з важливістю усунення подразників у торгівлі, включаючи заборону на експорт лісу. Це потрібно, аби повністю скористатися перевагами Угоди про асоціацію. Рада асоціації чекає на набуття чинності 1 лютого угоди про внесення змін у торговельні преференції щодо м’яса птиці та субпродуктів м’яса птиці, передбачених Угодою про асоціацію.
    Обидві сторони погодилися із потребою пришвидшення регуляторного наближення України до нормативно-правої бази ЄС у сферах, в яких було зафіксовано відставання, включаючи захист прав інтелектуальної власності.
    Рада асоціації привітала прогрес, якого Україна досягла у наближенні свого законодавства у сфері технічних регламентів, стандартів та оцінки відповідності, як це передбачено Угодою про асоціацію та глибокою і всеосяжною зоною вільної торгівлі. Перед тим як розпочинати перемовини щодо Угоди про оцінку відповідності та прийняття промислової продукції, слід ухвалити необхідне законодавство, ввести його в дію та ефективно впровадити відповідними інституціями України. Сторони вкотре підтвердили свої зобов’язання щодо сприяння та проведення оцінної місії з попередньої оцінки стану якості інфраструктури в Україні та адаптації держаного законодавства до стандартів ЄС.
    Рада асоціації привітала кроки української влади, спрямовані на відкриття ринку землі, що має ґрунтуватися на верховенстві права і принципах сталості, прозорості, справедливості та інклюзивності.
    Рада асоціації привітала прогрес, досягнутий в рамках реформи децентралізації. Це — один із ключових успіхів, завдяки якому нові об'єднані громади отримали можливість надавати якісні послуги громадянам. У цьому контексті сторони підкреслили, що подальша робота над змінами до Конституції та територіально-адміністративного поділу повинна здійснюватися у рамках широких консультацій з усіма зацікавленими сторонами.
    Рада асоціації відзначила важливість залучення регіонів України, а також кроків зі створення офісів у регіонах, діяльність яких була би спрямована на підтримку їхніх зв'язків з ЄС.
    Рада асоціації привітала ухвалення Виборчого кодексу як позитивного кроку на шляху до гармонізації виборчого законодавства України.
    Рада асоціації дійшла згоди щодо потреби у забезпеченні дотримання прав, якими користуються особи, які належать до національних меншин, як це закріплено в Конвенціях ООН, Ради Європи та відповідних протоколах; недискримінації осіб, які належать до меншин, а також поваги до розмаїття на основі змістовного діалогу з представниками осіб, які належать до національних меншин. Рада асоціацій відзначила кроки, вжиті Україною задля виконання рекомендацій Венеціанської комісії щодо закону про освіту, а також підкреслила необхідність повноцінного виконання цих рекомендацій. Україна послалася на ухвалення Парламентом закону про загальну середню освіту, що містить норми про звільнення приватних шкіл від дії його положень. Що стосується закону про державну мову, Рада асоціації закликала Україну до виконання рекомендацій Венеціанської комісії.
    Рада асоціації відзначила важливість плюралізму в медіа та збереження свободи вираження поглядів і свободи ЗМІ. Вона також привітала ключову роль, яку продовжує відігравати громадянське суспільство, і дійшла згоди щодо необхідності швидкого та ретельного розслідування нападів на громадських активістів та журналістів.
    ЄС підтвердив свою постійну прихильність підтримці України в реформуванні секторів правосуддя та цивільної безпеки через роботу Консультативної місії ЄС та програм ЄС. Рада асоціації нагадала, що реформування Служби безпеки України та посилення демократичного нагляду за безпековим сектором залишається надважливими. Крім того, Рада асоціації привітала амбітну реформу прокуратури, втілення якої триває.
    Рада асоціації привітала зацікавленість України в посиленні співпраці у сфері юстиції та внутрішніх справ у рамках Угоди про асоціацію. Сфери взаємного інтересу, в яких можна досягти відчутних результатів, можуть охоплювати інтегроване управління кордонами, національні системи надання притулку, управління біометричною ідентифікаційною інформацією, протидію відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, а також боротьбу з організованою та серйозною міжнародною злочинністю. Україна представила Євросоюзу свою пропозицію щодо нового порядку денного співпраці України та ЄС сферах юстиції, свободи та безпеки.
    ЄС підтвердив свою непохитну підтримку та відданість незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в межах її кордонів, визнаних міжнародною спільнотою. Обидві сторони підтвердили своє рішуче засудження очевидного порушення суверенітету і територіальної цілісності України внаслідок актів агресії російських збройних сил, що тривають з лютого 2014 року. Рада асоціації підтвердила свою підтримку пошуку мирного та стійкого політичного вирішення конфлікту на сході України. Рада асоціації погодилася з необхідністю повного виконання Мінських домовленостей усіма сторонами, підкресливши відповідальність Росії в цьому питанні. ЄС нагадав, що тривалість дії економічних санкцій проти Російської Федерації залишається прив’язаною до повного виконання Мінських угод. Рада асоціації також підтвердила свою повну підтримку зусиллям, що здійснюються в рамках Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ. Рада асоціації привітала позитивні кроки, що їх здійснює Україна, зокрема відведення військ в окремих районах, які постраждали від конфлікту.
    Рада асоціації привітала відновлення спілкування між сторонами та конструктивний підхід України в рамках Нормандського формату. Це є вікном можливостей для руху до повного виконання Мінських угод. Рада асоціації закликала до швидкого та ретельного виконання тих дій, які було погоджено на Нормандському саміті 9 грудня 2019 року. ЄС готовий і надалі підтримувати процес розмінування та роботу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, яка мусить мати безпечний, безумовний та безперешкодний доступ до всієї території України.
    ЄС нагадав про свою настанову щодо територіальної компетенції та невизнання паспортів як наслідок російського президентського указу 24 квітня 2019 року.
    Рада асоціації привітала інклюзивний підхід, що його демонструє Україна стосовно громадян східних та південно-східних регіонів України, яких зачепив конфлікт. Водночас вона з тривогою відзначила продовження погіршення ситуації з правами людини на територіях Донецької та Луганської областей, які непідконтрольні українському урядові.
    ЄС вкотре підтвердив свою політику невизнання незаконної анексії Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь. Ця політика невизнання здійснюється, зокрема, через обмежувальні заходи. Рада асоціації засудила погіршення ситуації з дотриманням прав людини на Кримському півострові, проведення російських місцевих виборів у незаконно анексованому Криму і Севастополі 8 вересня 2019 року, побудову Керченського мосту без згоди України, відкриття залізничного сполучення 23 грудня та подальшу мілітаризацію півострова, а також Чорного та Азовського морів. Рада асоціації закликала Росію забезпечити безперешкодне та вільне сполучення до Азовського моря та з нього відповідно до міжнародного права.
    ЄС нагадав про збільшення своєї підтримки для зменшення наслідків дестабілізаційних дій Росії в регіоні Азовського моря. Для цього було здійснено низку речей, зокрема відкрито офіс ЄС у Маріуполі, а також підтримано економічне розмаїття на місцях. Обидві сторони привітали проведення Міжнародної інвестиційної конференції у Маріуполі в жовтні 2019 року, присвяченої подальшому розвиткові Азовського регіону та погодилися залишатися на зв’язку щодо подальших дій.
    Рада асоціації зауважила широку співпрацю між Україною та ЄС у сфері спільної зовнішньої та безпекової політики, зокрема приєднання України до заяв та декларацій ЄС щодо міжнародних та регіональних питань.
    Рада асоціації підтвердила свою повну підтримку Резолюції Ради безпеки ООН № 2166 стосовно збиття літака рейсу MH17 та, нагадуючи про висновки Спільної розслідувальної групи, закликала Росію прийняти відповідальність за це збиття та повністю співпрацювати з усіма сторонами для встановлення і покарання винних.
    Рада асоціації визнає інтерес України брати участь у майбутній програмі «Креативна Європа», зокрема у підпрограмі «Медіа», а також у новій дослідницько-інноваційній програмі ЄС «Горизонт Європа».
    Рада асоціації підтвердила намір обох сторін докласти спільних зусиль для підтримки навчання українських державних службовців у співпраці з Колеґіумом Європи в Натоліні.
    Рада асоціації привітала активну участь України та внесок у двосторонні та багатосторонні виміри Східного партнерства. ЄС та Україна з нетерпінням чекають саміту Східного партнерства, який відбудеться у червні 2020 року.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю