Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

ІСАР «Єднання»
Ресурсний центр ГУРТ
ГО Громадянська палата міста Києва
Журнал
Коаліція ГО Покоління демократичних перетворень
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Фундація - Чинністьзакону, редакція газети - Нова доба, з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві, продовжують правопросвітницький проект - Знай свої права!

11 лютого, 2020 р.

    Коли фізична особа може бути відзнята на фото або відео?
    ***
    Варто розпочати з визначення поняття «фото-, кіно-, теле- чи відеозйомки» – це процес фіксації фактів на відповідний фото-, кіно-, теле-, чи відеоносій.
    Оскільки процес зйомки може певним чином суттєво порушувати особисті немайнові права, то обов’язково необхідна згода особи, яку будуть знімати. Цивільний кодекс України не встановлює певної конкретної форми для вираження згоди, вона може бути виражена у будь-який спосіб: письмово або усно, або мовчазна згода (особа знала й бачила, що її знімають на фото чи відеокамеру, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок), але згода повинна бути отримана до моменту початку зйомки. Якщо особа заперечила щодо своєї фіксації, то зйомку потрібно припинити, а фрагменти з її участю вилучити.
    Положення статті 32 Конституції України визначають, що ніхто не може зазнавати втручань в особисте й сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Ті самі положення також регламентуються статтею 11 Закону України “Про інформацію” та частиною третьою статті 308 Цивільного кодексу України, згідно із якою фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб.
    Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою (частина друга статті 307 Цивільного кодексу України).
    Проведення фото-, кіно-, теле-, відеозйомок у громадських місцях абсолютно законні і для них не потрібна письмова згода громадян. Зйомки у громадських місцях мають проводитись відкрито, а камери спостереження у громадських місцях має бути видно. Однак, є певні нюанси, а саме:
    – не можна відкрито проводити фото- кіно- теле- відеозйомку у місцях приватного користування таких як туалет, ванна кімната, роздягальня;
    – не можна знімати без дозволу в транзитних будівлях, будівлях суду (частина четверта та п’ята статті 11 Закону України “Про судоустрій та статус суддів” в частині трансляції судового засідання та розгляду справи у закритому судовому засіданні), урядових будівлях;
    – не можна знімати в громадських місцях, які є приватною власністю, за умови, якщо є попередження про заборону зйомок.
    Щодо фото-, кіно-, теле-, відеозйомок дитини та розповсюдження їх результатів, то саме законні представники (батьки або усиновлювачі) є відповідальні за реалізацію права на безпеку, обігу персональних даних про дітей, у тому числі давати згоду на їх проведення.
    Однак всі вищезгадані правила мають винятки, наприклад згідно із Законом України «Про Національну поліцію» для попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб або для забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
    Якщо у Вас наявний цивільний чи адміністративний спір – звертайтеся для консультацій за номером гарячої лінії безоплатної правової допомоги 0-800-213-103, або до найближчої точки доступу до безоплатної правової допомоги.
    


Чи підтримуєте ви приватизацію сільгоспземель?
Так
Ні
Треба подовжити мораторій