Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Моніторинг порушень прав журналістів та ЗМІ за липень 2004 р. від Київської незалежної медіа-профспілки.

12 серпня, 2004 р.

    ****
    Моніторинг, проведений працівниками Київської медіа-профспілки у липні 2004 року, зафіксував 21 випадок конфліктних ситуацій у медійній сфері.
    
    Оскільки в липні був покладений старт президентській кампанії, цей факт не міг не відбитися якщо не на кількості (вона була практично така ж як і в червні - тоді було зафіксовано 24 випадки), то на характері конфліктів.
    
    У липні найбільш популярними порушеннями стосовно ЗМІ стали відмови в друці та відключення від ефіру. Всі, без винятку, випадки стосувалися друкованих видань чи телеканалів, лояльних до політичної опозиції. Зокрема, донецький тижневик "Остров" редактор якого, Євген Талишев не так давно балотувався на довиборах у Донецьку за підтримки "Нашої України", схоже встановив сумний "рекорд" з кількості відмов у друці – на сьогодні вже 14(!) типографій відмовились без об’єктивних причин друкувати це видання. Причому не лише на Донеччині, але й у інших областях – Луганську, Дніпропетровську та Павлограді.
    
    Зокрема, дніпропетровське видавництво "Зоря" відмовилося друкувати донецьку щотижневу газету
    "Острів". Редакторові опозиційного видання Євгену Талишеву директор видавництва Анатолій Полішко відмову друкувати газету пояснив так: "Ми не будемо з вами працювати, немає технічних можливостей. У нас машина зламалася. Шукайте іншу друкарню. Але в Дніпрі вас не надрукують".
    Як повідомив заступник редактора тижневика "Острів" Сергій Фурманюк, видавництво "Зоря" стало 13-м поліграфічним підприємством, яке за останні три тижні "з технічних причин" відмовило у своїх послугах газеті "Острів", а Дніпропетровська область - третьою після Донецької і Луганської, у якій
    типографські верстати виходять з ладу відразу після того, як на них друкувалася опозиційна газета. За словами Фурманюка, заяви директорів друкарень про технічні проблеми не відповідають дійсності, оскільки вже після відмовлення в друці "Острову" у цих друкарнях продовжується прийом
    нових замовлень і клієнтів на обслуговування.
    
    Редактор тальнівської громадсько-політичної газети «Поле честі» Валентин Гордєєв заявив, що після публікації репортажу про висування у президенти на Співочому полі та інтерв’ю з Віктором Ющенком, «раптово і без попередження, всупереч укладеному договору, Звенигородське поліграфічне підприємство відмовилося друкувати газету» і самочинно розірвало договір, укладений в лютому 2004 року. За словами Гордєєва, це сталося внаслідок тиску керівника Черкаського комітету інформації ОДА Миколи Костецького. За повідомленням прес-служби Віктора Ющенка, держслужбовець особисто погрожував директору друкарні звільненням з роботи, якщо той не припинить друкувати газету, в якій висвітлюється позиція Ющенка.
    
    Було також здійснено спробу припинити друк обласної газети ”Молодь Черкащини", котра видається з 1960 року. Директор Звенигородської районної друкарні, де друкується „Молодь Черкащини", дав зрозуміти керівництву редакції, що на нього чиниться тиск з боку керівництва райдержадміністрації. Мовляв, якщо в номері буде вміщена інформація про Віктора Ющенка, газету не дозволено друкувати. А навіть якщо її і віддрукують, то в експедицію не віддавати аж доки газету не перечитають в райдержадміністрації. Колектив молодіжної редакції змушений був зробити ще один макет-дублікат газетного номера і в ніч на 21 липня друкувати видання в іншій друкарні.
    
    У липні знайшла своє продовження епопея відключення у регіонах трансляцій "5-го каналу", яка розпочалась ще на початку року – що характерно також на Донеччині, де за цей час мовлення каналу припинене. На цей раз "5 канал" вимкнули у Червонограді Львівської області. Традиційні пояснення – технічні причини. Тиску зазнають і партнери "5-го каналу" у регіонах. Після того, як ТРК "Регіон"(м. Синельникове, Дніпропетровської області) стала ретранслювати передачі "5 каналу", правоохоронці влаштували обшук у телекомпанії і паралізували її роботу. Компанію звинувачують у зв'язках з київською комерційною структурою "Квант", проти якої порушено кримінальну справу за злочини в економічній сфері. Проте, як кажуть представники ТРК, єдине, що пов'язує ці дві організації, - це встановлений киянами кілька років тому передавач для телевізійників, а обшуки - ніщо інше, як спроба перешкодити діяльності студії, яка ретранслює опозиційний телеканал.
    
    За оглянутий період зафіксовано чотири факти нападів на журналістів. У трьох випадках постраждалі пов’язують напади із власною професійною діяльністю.
    
    30 червня на власного кореспондента російської телекомпанії НТВ в Криму Ганну Конюкову був вчинений напад. За словами журналістки, її покликали двоє невідомих, які запитали, чи не кореспондент вона НТВ. Отримавши ствердну відповідь, невідомі вдарили жінку палицею, а також зірвали з неї окуляри. Конюкова пов’язує напад зі своєю професійною діяльністю, зокрема, з останніми сюжетами, які вона робила для НТВ про склади отрутохімікатів на Південному березі Криму.
    
    У Феодосії зазнав нападу журналіст найбільшої у Південно-східному Криму газети "Кафа". Як повідомили в редакції видання, у цей момент фотокореспондент з вулиці проводив зйомку Феодосійського підприємства із забезпечення нафтопродуктами, яким керує довірена особа Віктора Януковича в Криму Олександр Бартенєв.
    
    За словами редактора "Кафи" Ірини Прокопюк, фотокореспондента Олександра Чердака затримали охоронці, хоча журналіст, виконуючи редакційне завдання, перебував за межами підприємства, на загальнодоступній дорозі. У нього були вилучені фотоапарат і фоточипкарта зі знімками.
    Після бесіди і прибуття на місце інциденту представників міліції та СБУ журналіста відпустили. А після того, як він звернувся із заявою до прокуратури, адміністрація підприємства віддала і фотоапарат.
    
    Олександр Бартенєв заявив, що журналіст не мав при собі редакційного завдання, зайшов на територію режимного підприємства і робив несанкціоновані фотографії.
    Він готовий заплатити за чип-карту, але фотографії на ній не поверне, оскільки це продиктовано вимогами безпеки підприємства із забезпечення нафтопродуктами.
    Олександр Чердак подав заяву до місцевої прокуратури за 171 статтею – перешкоджання журналістській діяльності.
    
    На Леоніда Туменка, редактора газети „Вечірні Черкаси” (Черкаська обл.) було скоєно напад у селі Дубієвка на Черкащині. Туменко стверджує, що двоє невідомих напали на нього о десятій вечора, коли він підходив до свого будинку. У результаті нападу 57-річний Туменко зазнав численних травм обличчя, а також травм грудної клітини та попереку і зараз перебуває на лікарняному.
    Туменко стверджує, що напад пов'язаний з його професійною діяльністю. Зокрема, незадовго до цього випадку він проводив у селі Дубієвка журналістське розслідування щодо обґрунтованості видачі золотих медалей випускникам. Туменко звернувся із заявою до міліції Черкащини з вимогою порушити кримінальну справу та знайти нападників.
    
    Зафіксовано ще три випадки погроз журналістам та ЗМІ – що характерно, всі у Черкаській області. Таким чином, Черкащина стала у липні незаперечним "лідером" у царині порушень прав журналістів.
    Скоротилася у порівнянні з попереднім періодом кількість судових позовів – як до ЗМІ так і за їхніми позовами. Тим не менше, принаймні один з цих позовів обернувся для видання та його власника і головного редактора доволі неприємними наслідками.
    
    Усе майно закарпатської газети “Вечірнє Мукачеве” описано, а рахунки заморожені. Таке рішення було прийнято Мукачівським міськрайонним судом після засідання у справі проти видання.
    2 липня “Вечірнє Мукачеве” опублікувала замітку «Нагороди за фальсифікацію?» з підзаголовком «Чергове рішення Кучми викликає здивування» про те, що Леонід Кучма “… підписав указ про нагородження головних діючих осіб мукачівської епопеї державними відзнаками”. Газета резюмувала, що подібне рішення услід за скандальними виборами мера Мукачева викликає здивування. Власне ці судження стали приводом для судових позовів з боку в. о. міського голови Мукачевого Матвія Поповича та начальника територіального управління Державної судової адміністрації Василя Ковбаска, які вбачають у згаданих висловлюваннях приниження честі, гідності і ділової репутації. Обидва позивачі вимагають за свої моральні страждання стягнути з головного редактора газети по десять тисяч гривень.
    
    28 липня черга дійшла до опису, арешту й заборони відчуження майна, що належить на правах особистої власності головному редактору газет “Старий Замок-Паланок” та “Вечірнє Мукачево” Юрія Клованича. Оскільки в особистій власності головного редактора немає жодного майна, то судовиконавці наклали арешт на квартиру сім’ї Клованича, яка перебуває у державній власності.
    
    Оцінюючи зміст і характер конфліктних ситуацій, що відбулися у липні можна впевнено сказати, що вони, передусім, визначаються передвиборчою ситуацією політичного протистояння. Більшість фактів утисків журналістів та ЗМІ стосуються опозиційних видань, які в такий спосіб намагаються або взяти під контроль, або (як, скажімо, у випадку з "Островом") припинити його вихід. Разом з тим, загальна кількість конфліктів залишається приблизно на "довиборчому" рівні, а в порівнянні з деякими попередніми місяцями навіть дещо нижчою.
    
    На наш погляд, таку ситуацію можна пояснити процесом своєрідної "поляризації" – в першу чергу регіональних мас-медіа – навколо основних гравців виборчої кампанії. Оскільки і ЗМІ, і самі журналісти – в першу чергу, регіональні - переважно визначилися в свої пріоритетах у ході президентських перегонів, то зараз головний конфлікт проходить між намаганнями влади забезпечити ефективне інформаційне блокування головного опозиційного кандидата і навпаки – спробами опозиції знайти шляхи комунікації з виборцями. Очевидно, що це протистояння визначатиме ситуацію в медійній сфері в найближчі місяці.
    
    Київська незалежна медіа-профспілка
    
    тел. (044) 537-20-03, факс 220-71-97,
    www.profspilka.org.ua


Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати