Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

ІСАР «Єднання»
Ресурсний центр ГУРТ
ГО Громадянська палата міста Києва
Журнал
Коаліція ГО Покоління демократичних перетворень
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


УВАГА! Акція по збору підписів під Заявою неурядових організацій країн СНД і Східної/Центральної Європи "Права людини: немає імунітету держави"

16 серпня, 2004 р.

    *** Лідери правозахисних організацій Москви Валентин Гефтер, Інститут прав людини, Лев Пономарьов, Всеросійський рух "За права людини", Юрій Джибладзе, Центр розвитку демократії і прав людини, склали Заяву НУО Росії, країн СНД і Центральної/Східної Європи з приводу недавно пролуналої критики на адресу ОБСЄ та її програм у країнах СНД, висловленої в заяві урядів дев'яти країн СНД і підкріпленої в заяві МЗС Росії на початку липня. Основний пафос офіційних заяв - "ОБСЄ у своїй діяльності порушує такі фундаментальні принципи як невтручання у внутрішні справи і незалежність держав", "в ОБСЄ існує програмний дисбаланс: занадто велика увага ОБСЄ до прав людини і виборчих процесів відбувається за рахунок недостатнього фокуса на питаннях безпеки й економіки", а також "в ОБСЄ існує географічний дисбаланс: програми здійснюються в основному в країнах СНД і на Балканах, а в інших країнах-учасницях ОБСЄ - немає".
    
    Організатори акції пропонують представникам НУО підписати Заяву неурядових організацій через Інтернет. На погляд ініціаторів, промовчати не можна саме по принципових розуміннях: найважливіший принцип міжнародних відносин, закріплений у міжнародно-правових документах - "дотримання прав людини не є сугубо внутрішньою справою держав" повинний залишатися непорушним, має потребу в міжнародному захисті, у тому числі в чітко артикулированной позиції НУО. Крім того, важливо, щоб у міжнародних питаннях голос НПО звучав - не можна віддавати цю сферу на відкуп тільки офіційної дипломатії з її обмеженнями і компромісами. І, нарешті, пропоноване заява допоможе, як сподіваються організатори, активізувати необхідне з багатьох причин взаємодія між НПО як усередині СНД, так і в Центральній/Східній Європі.
    
    Текст заяви - нижче. Підписати його можна, надіславши на адресу darya@demokratіa.ru, такі дані:
    
    * Ім'я і прізвище
    * Організація
    * Місто
    * Країна
    
    Заява неурядових організацій країн СНД і Східної/Центральної Європи "Права людини: немає імунітету держави"
    
    3 липня Російська Федерація разом з іншими країнами-членами СНД - Вірменією, Бєларуссю, Казахстаном, Киргизстаном, Молдавією, Таджикистаном, Узбекистаном та Україною - виступили з критикою Організації по безпеці і співробітництву в Європі (ОБСЄ) і звинуватили її в неповазі до їх суверенітету. У їхній спільній заяві підкреслюється, що "ОБСЄ у своїй діяльності порушує такі фундаментальні принципи як невтручання у внутрішні справи і незалежність держав".
    
    8 липня Департамент інформації і преси МЗС Росії так прокоментував Заяву держав-учасників СНД щодо роботи ОБСЄ в регіоні: "Активний розвиток гуманітарного виміру відбувається на шкоду військово-політичному й економічний. Причому діяльність у гуманітарній сфері найчастіше зводиться до моніторингу в області прав людини і виборчих процесів. Відповідні оцінки в багатьох випадках виявляються политизованими, не враховують специфіку окремих країн".
    
    Ми, представники неурядових організацій країн-учасниць ОБСЄ, виражаємо свою категоричну незгоду як з негативною оцінкою діяльності ОБСЄ, так і із самим підходом, викладеним в офіційній позиції країн СНД і російського МЗС. Подібні заяви нагадують прийоми радянської пропаганди - при тім, що в ньому зігноровані зусилля ОБСЄ по проведенню гуманітарних і освітніх програм у СНД, за що влади звичайно розсипаються у формальних подяках.
    
    Список незадоволених ОБСЄ держав далеко не випадковий, хоча в ньому відсутні Туркменістан і Азербайджан, що давно і навмисно ігнорують критику з боку одного з найважливіших загальноєвропейських органів, спеціально орієнтованого на проблеми, що не є внутрішньою справою ні однієї з країн.
    
    Виявлена позиція влади пострадянських держав, де права людини і виборних процедур усе більше порушуються і мають потребу в міжнародному і цивільному контролі, вкрай небезпечна, оскільки виходить з ігнорування ними основ міжнародного права і базових принципів "Заключного акта Наради з безпеки та співробітництву в Європі" 1975 року - основного документа ОБСЄ.
    
    Уже три десятиліття, як у Європі визнана і юридично зафіксована нерозривний зв'язок між загальноєвропейською безпекою і дотриманням прав людини. Зовсім очевидно, що якщо владою країн СНД визнана принципова важливість поваги правових і демократичних цінностей - у тому числі і з метою міжнародної безпеки, тоді найважливішою задачею співробітництва в гуманітарній сфері стає саме взаємний моніторинг дотримання прав людини і норм конституційної демократії на основі вироблених спільно європейських стандартів.
    
    Спроби відгородитися від міжнародного співтовариства, щоб воно не реагувало на ексцеси "специфічної" внутрішньої політики тієї чи іншої країни-учасниці ОБСЄ, оскільки його держави-члени, мов, "домовилися по ракетах і танкам" і "разом борють з тероризмом", - небезпечний і безперспективний шлях, як доведено історією. ПРО "специфіку окремих країн" говорять, як правило, ті лідери, хто виправдує порушення загальних і невід'ємних прав людини "культурними особливостями" країн, керованих ними методами, усе ще далекими від демократичних. Люди, що страждають від порушень своїх прав і воль, такі аргументи прийняти не можуть. Найважливіший принцип міжнародних відносин, закріплений у міжнародно-правових документах - "дотримання прав людини не є сугубо внутрішньою справою держав" - повинний залишатися непорушним і має потребу в захисті.
    
    Тому заява зовнішньополітичних відомств дев'яти країн СНД, де чимало проблем в області прав людини, ми розцінюємо, як спробу "превентивного впливу" на ОБСЄ, причому саме в той момент, коли ця найважливіша міжнародна організація стала більш серйозно звертати увагу на прояви сваволі і беззаконня на території колишнього СРСР.
    
    Ми звертаємося до неурядових організацій у Росії і країнах СНД із закликом підтримати наш протест проти такого роду позиції урядів своїх країн, приєднатися до даної заяви і широко поширити його. Ми також просимо наших друзів - представників НУО країн Центральної і Східної Європи - підтримати нашу позицію і поставити свої підписи під цією заявою. Тільки солідарні дії громадян і їхніх організацій поверх державних кордонів зможуть уплинути на розвиток ситуації з дотриманням прав людини і зміцненням демократичних інститутів - як у нашому регіоні, так і у світі в цілому.
    
    Ми закликаємо громадянське суспільство в країнах колишнього СРСР виробити спільну позицію і підготувати конкретні пропозиції по взаємодії з органами ОБСЄ і представниками різних галузей влади, що готові відстоювати зафіксовані майже 30 років тому загальноєвропейські цінності і механізми їхнього перетворення в життя.
    
    Ми звертаємося до неурядових організацій усіх країн ОБСЄ з закликом підтримати роботу ОБСЄ і допомогти їй розвивати роботу зі зміцнення демократичних інститутів і захисту прав людини, знаходячи нові і більш ефективні підходи в ситуації нових викликів, у тому числі опору цьому з боку урядів держав-учасників.
    
    25 липня 2004 р.
    
    Першими звертання підписали:
    
    * Валентин Гефтер, Інститут прав людини (Москва)
    * Лев Пономарів, Усеросійський рух "За права людини" (Москва)
    * Юрій Джибладзе, Центр розвитку демократії і прав людини (Москва)
    Контакт E-maіl: darya@demokratіa.ru


Чи підтримуєте ви приватизацію сільгоспземель?
Так
Ні
Треба подовжити мораторій