Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


УВАГА! Акція по збору підписів під Заявою неурядових організацій країн СНД і Східної/Центральної Європи "Права людини: немає імунітету держави"

16 серпня, 2004 р.

    *** Лідери правозахисних організацій Москви Валентин Гефтер, Інститут прав людини, Лев Пономарьов, Всеросійський рух "За права людини", Юрій Джибладзе, Центр розвитку демократії і прав людини, склали Заяву НУО Росії, країн СНД і Центральної/Східної Європи з приводу недавно пролуналої критики на адресу ОБСЄ та її програм у країнах СНД, висловленої в заяві урядів дев'яти країн СНД і підкріпленої в заяві МЗС Росії на початку липня. Основний пафос офіційних заяв - "ОБСЄ у своїй діяльності порушує такі фундаментальні принципи як невтручання у внутрішні справи і незалежність держав", "в ОБСЄ існує програмний дисбаланс: занадто велика увага ОБСЄ до прав людини і виборчих процесів відбувається за рахунок недостатнього фокуса на питаннях безпеки й економіки", а також "в ОБСЄ існує географічний дисбаланс: програми здійснюються в основному в країнах СНД і на Балканах, а в інших країнах-учасницях ОБСЄ - немає".
    
    Організатори акції пропонують представникам НУО підписати Заяву неурядових організацій через Інтернет. На погляд ініціаторів, промовчати не можна саме по принципових розуміннях: найважливіший принцип міжнародних відносин, закріплений у міжнародно-правових документах - "дотримання прав людини не є сугубо внутрішньою справою держав" повинний залишатися непорушним, має потребу в міжнародному захисті, у тому числі в чітко артикулированной позиції НУО. Крім того, важливо, щоб у міжнародних питаннях голос НПО звучав - не можна віддавати цю сферу на відкуп тільки офіційної дипломатії з її обмеженнями і компромісами. І, нарешті, пропоноване заява допоможе, як сподіваються організатори, активізувати необхідне з багатьох причин взаємодія між НПО як усередині СНД, так і в Центральній/Східній Європі.
    
    Текст заяви - нижче. Підписати його можна, надіславши на адресу darya@demokratіa.ru, такі дані:
    
    * Ім'я і прізвище
    * Організація
    * Місто
    * Країна
    
    Заява неурядових організацій країн СНД і Східної/Центральної Європи "Права людини: немає імунітету держави"
    
    3 липня Російська Федерація разом з іншими країнами-членами СНД - Вірменією, Бєларуссю, Казахстаном, Киргизстаном, Молдавією, Таджикистаном, Узбекистаном та Україною - виступили з критикою Організації по безпеці і співробітництву в Європі (ОБСЄ) і звинуватили її в неповазі до їх суверенітету. У їхній спільній заяві підкреслюється, що "ОБСЄ у своїй діяльності порушує такі фундаментальні принципи як невтручання у внутрішні справи і незалежність держав".
    
    8 липня Департамент інформації і преси МЗС Росії так прокоментував Заяву держав-учасників СНД щодо роботи ОБСЄ в регіоні: "Активний розвиток гуманітарного виміру відбувається на шкоду військово-політичному й економічний. Причому діяльність у гуманітарній сфері найчастіше зводиться до моніторингу в області прав людини і виборчих процесів. Відповідні оцінки в багатьох випадках виявляються политизованими, не враховують специфіку окремих країн".
    
    Ми, представники неурядових організацій країн-учасниць ОБСЄ, виражаємо свою категоричну незгоду як з негативною оцінкою діяльності ОБСЄ, так і із самим підходом, викладеним в офіційній позиції країн СНД і російського МЗС. Подібні заяви нагадують прийоми радянської пропаганди - при тім, що в ньому зігноровані зусилля ОБСЄ по проведенню гуманітарних і освітніх програм у СНД, за що влади звичайно розсипаються у формальних подяках.
    
    Список незадоволених ОБСЄ держав далеко не випадковий, хоча в ньому відсутні Туркменістан і Азербайджан, що давно і навмисно ігнорують критику з боку одного з найважливіших загальноєвропейських органів, спеціально орієнтованого на проблеми, що не є внутрішньою справою ні однієї з країн.
    
    Виявлена позиція влади пострадянських держав, де права людини і виборних процедур усе більше порушуються і мають потребу в міжнародному і цивільному контролі, вкрай небезпечна, оскільки виходить з ігнорування ними основ міжнародного права і базових принципів "Заключного акта Наради з безпеки та співробітництву в Європі" 1975 року - основного документа ОБСЄ.
    
    Уже три десятиліття, як у Європі визнана і юридично зафіксована нерозривний зв'язок між загальноєвропейською безпекою і дотриманням прав людини. Зовсім очевидно, що якщо владою країн СНД визнана принципова важливість поваги правових і демократичних цінностей - у тому числі і з метою міжнародної безпеки, тоді найважливішою задачею співробітництва в гуманітарній сфері стає саме взаємний моніторинг дотримання прав людини і норм конституційної демократії на основі вироблених спільно європейських стандартів.
    
    Спроби відгородитися від міжнародного співтовариства, щоб воно не реагувало на ексцеси "специфічної" внутрішньої політики тієї чи іншої країни-учасниці ОБСЄ, оскільки його держави-члени, мов, "домовилися по ракетах і танкам" і "разом борють з тероризмом", - небезпечний і безперспективний шлях, як доведено історією. ПРО "специфіку окремих країн" говорять, як правило, ті лідери, хто виправдує порушення загальних і невід'ємних прав людини "культурними особливостями" країн, керованих ними методами, усе ще далекими від демократичних. Люди, що страждають від порушень своїх прав і воль, такі аргументи прийняти не можуть. Найважливіший принцип міжнародних відносин, закріплений у міжнародно-правових документах - "дотримання прав людини не є сугубо внутрішньою справою держав" - повинний залишатися непорушним і має потребу в захисті.
    
    Тому заява зовнішньополітичних відомств дев'яти країн СНД, де чимало проблем в області прав людини, ми розцінюємо, як спробу "превентивного впливу" на ОБСЄ, причому саме в той момент, коли ця найважливіша міжнародна організація стала більш серйозно звертати увагу на прояви сваволі і беззаконня на території колишнього СРСР.
    
    Ми звертаємося до неурядових організацій у Росії і країнах СНД із закликом підтримати наш протест проти такого роду позиції урядів своїх країн, приєднатися до даної заяви і широко поширити його. Ми також просимо наших друзів - представників НУО країн Центральної і Східної Європи - підтримати нашу позицію і поставити свої підписи під цією заявою. Тільки солідарні дії громадян і їхніх організацій поверх державних кордонів зможуть уплинути на розвиток ситуації з дотриманням прав людини і зміцненням демократичних інститутів - як у нашому регіоні, так і у світі в цілому.
    
    Ми закликаємо громадянське суспільство в країнах колишнього СРСР виробити спільну позицію і підготувати конкретні пропозиції по взаємодії з органами ОБСЄ і представниками різних галузей влади, що готові відстоювати зафіксовані майже 30 років тому загальноєвропейські цінності і механізми їхнього перетворення в життя.
    
    Ми звертаємося до неурядових організацій усіх країн ОБСЄ з закликом підтримати роботу ОБСЄ і допомогти їй розвивати роботу зі зміцнення демократичних інститутів і захисту прав людини, знаходячи нові і більш ефективні підходи в ситуації нових викликів, у тому числі опору цьому з боку урядів держав-учасників.
    
    25 липня 2004 р.
    
    Першими звертання підписали:
    
    * Валентин Гефтер, Інститут прав людини (Москва)
    * Лев Пономарів, Усеросійський рух "За права людини" (Москва)
    * Юрій Джибладзе, Центр розвитку демократії і прав людини (Москва)
    Контакт E-maіl: darya@demokratіa.ru


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю