Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Правозахисні публікації наших колег


ПРИДНІСТРОВСЬКИЙ КОНФЛІКТ: МИРНЕ ВРЕГУЛЮВАННЯ МІЖ ЕКСПЕРТАМИ

   
    6 вересня в Будинку Учених відкрилася Міжнародна науково-практична конференція "Що Україна може обіцяти Наддністрянщин: новий етап участі України в Придністровському врегулюванні".
    Організатори конференції - Міжнародний фонд "Батьківщина", Правозахисна Асоціація "Adjuta-Cіves", Парламентський клуб неурядових організацій, Фундация "Верховенство права" і Харківська обласна група медіації - зуміли зібрати в Одесі більш 50 експертів, серед яких - парламентарії, партійні і суспільні діячі, учені-політологи з України, Молдови, Росії і Наддністрянщин.
    На відкритті конференції виступили директор Інституту соціальних наук ОНУ ім. Мечникова Ігор КОВАЛЬ, депутат парламенту Республіки Молдова Анатол ЦЭРАНУ, завідувач відділом регіональної безпеки Національного інституту проблем міжнародної безпеки при СНБО Андрій МИШИН, координатор програм Міжнародного фонду "Батьківщина" Віталій БАРВИНЕНКО.
    Основними темами дискусій першого дня конференції виявилися історичні корені Придністровського конфлікту й аналіз шляхів його врегулювання. Обговорення цих проблем проходило бурхливо, хоча й у коректній формі. Абсолютно всі учасники дискусії сходилися на принциповій важливості проведення переговорів по врегулюванню, але точки зору представників експертного співтовариства Молдови і Наддністрянщин по конкретних питаннях відрізнялися. Так, якщо депутат молдавського парламенту Анатол ЦЭРАНУ думає, що саме виникнення Придністровської республіки з'явилося наслідком розколу суспільства по мовному принципі, то проректор Тираспольського госуниверситета ім. Т.Г.Шевченко Володимир ОКУШКО затверджував, що це був "вибух інтернаціоналізму".
    Лідер партії "Патриа-Родина" Борис МУРАВСКИЙ відзначив, що в організацій цивільного суспільства борг перед людьми, що проживають на території конфліктуючих сторін. На його думку, тільки активна участь самих людей у визначенні своєї долі зможе перемістити акцент із політичних ігор і бізнесів-інтересів на реальний захист прав жителів як РМ, так і Наддністрянщин. Ще одна тема, що була озвучена на конференції, і яка рідко попадає в зону уваги експертів - проблема гагаузької автономії.
    Без її рішення також неможливо досягти етнічного світу і спокою в Республіці Молдова тим більше говорити про статус Наддністрянщин у складі РМ. Також гостро ставилося питання про захист прав українців, що проживають на території РМ.
    Велика увага була приділена аналізу українських пропозицій по врегулюванню Придністровського конфлікту відомому як "план Ющенко". Виступаючі одностайно визнавали важливість активного - на відміну від минулих років - включення України в процес врегулювання. Ситуація в Молдові має для України життєво важливе значення. На думку молдавських експертів, Україна зацікавлена в єдиній, стабільній Молдові, для якої можливо федеративний пристрій.
    Експерти Наддністрянщин, навпроти, виступають за самостійність свого краю. Вони затверджують, що умови, при яких парламент РМ схвалив "план Ющенко", роблять його практично нездійсненним. Російський експерт Інституту стратегічних досліджень Тамарагузенкова відзначила, що Україна повинна бути обережна в реалізації своїх ініціатив, і у випадку їхнього провалу необхідно буде "зберегти політичне обличчя".
    У своєму виступі Депутат Верховної Ради України Антон КИЦІ освітить этно-политические аспекти Придністровського конфлікту і розгляне ті проблеми політики РМ у відношенні національних меншостей, без обліку яких неможливе рішення цього конфлікту.
    Судячи з настрою учасників дискусії від Молдови і Наддністрянщин, що відбивають настрою в обох суспільствах, переговорний процес можливий тільки між повноправними учасниками. Тому пролунала думка про необхідність "примуса" до переговорів з боку країн-гарантів Росії й України, а також Європейського Союзу, а також розгляд Наддністрянщин як повноправного учасника переговорного процесу.
    7 вересня мають бути не менш бурхливі обговорення, результатом яких повинні стати рекомендації експертного співтовариства "Одеська ініціатива".
    У передодні початку в Одесі 26-27 вересня нового раунду переговорів по Модово-Приднестровскому врегулюванню, "Одеська ініціатива" як думка експертного співтовариства й організацій цивільного суспільства по даному питанню, зможе донести до учасників переговорного процесу бачення не тільки політиків, але і людей, що проживають на території сторін конфлікту.
    

Публікація від 8 вересня, 2005 р.

Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати