Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 ПУБЛІКАЦІЇ -- Бюлетені та видання наших колег


EU Newsletter 30.10.2006

   
    Зовнішні відносини ЄС
    Саміт Україна-ЄС. 27 жовтня 2006 року в Гельсінкі (Фінляндія) відбувся 10-й Саміт Україна-ЄС. >>> докладніше
    Лідер білоруської опозиції отримує премію Сахарова. Рішення вручити премію лідерові білоруської опозиції Аляксандру Мілінкевичу було ухвалено на зустрічі голів політичних груп Європейського Парламенту.
    „Пан Мілінкевич є мужнім борцем за свободу та права людини в Білорусі”, - прокоментувала подію Європейський Комісар із зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер. „Ця нагорода є міжнародним визнанням усіх тих, хто, йдучи на ризик, бореться за демократію в Білорусі”, - наголосила представниця Європейської Комісії.
    Аляксандр Мілінкевич є лідером білоруської опозиції. У квітні цього року його було затримано на 15 діб за участь у демонстрації проти нечесних виборів.
    Європейський Парламент щороку присуджує Премію Сахарова визначним особистостям, що борються проти політичних і соціальних утисків, нетерпимості та несправедливості. Цьогорічна церемонія нагородження відбудеться 13 грудня. >>> докладніше
    ЄС досягає успіхів на українсько-молдовському кордоні. Таку думку висловила Європейський Комісар із зовнішніх відносин та Європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер, виступаючи 25 жовтня на пленарному засіданні Європейського Парламенту. Доповідь Комісара була присвячена „замороженим конфліктам” на теренах колишнього СРСР.
    „Я хотіла б наголосити на успішності Місії ЄС з надання допомоги на українсько-молдовському кордоні (EUBAM), яка відіграла важливу роль у запровадженні нового митного режиму між Молдовою та Україною”, - заявила пані Ферреро-Вальднер. Дворічний бюджет програми складає 20 мільйонів євро, нагадала Комісар.
    Нині всі основні придністровські компанії пройшли реєстрацію в Кишиневі й працюють у рамках нового митного режиму. Це дозволяє істотно зменшити нелегальні прибутки від контрабанди, якими користується керівництво Придністров’я, наголосила пані Ферреро-Вальднер.
    „Ми були стурбовані підтримкою, що її Росія надавала керівництву Придністров’я, і тому вітаємо відновлення переговорів між Росією та Молдовою”, - підкреслила Європейський Комісар. „Ми також побоювалися, що новий уряд України змінить свою позицію щодо цього питання. Тому я зраділа, коли прем’єр-міністр Янукович запевнив мене у своїй незмінній підтримці. Ми продовжуємо наголошувати на важливості співпраці з Україною”, - відзначила представниця Європейської Комісії.
    Придністров’я входить до складу Республіки Молдова. 17 вересня було проведено референдум з питання незалежності території. Європейський Союз неодноразово заявляв про нелегітимність подібного референдуму. >>> докладніше
    ЄС та Росія не є суперниками. Подібну думку Європейський Комісар із зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер озвучила в доповіді, виголошеній 23 жовтня перед слухачами Центру європейських студій Московського державного інституту міжнародних відносин (МГІМО).
    „ЄС та Росія є двома силами світового значення, розташованими на одному континенті. Жоден із нас не може досягти своїх стратегічних цілей без іншого”, - наголосила пані Ферреро-Вальднер. „На відміну від часів Холодної війни, ми вже не є суперниками”, - переконана представниця Європейської Комісії.
    У своїй доповіді Європейський Комісар торкнулася розвитку „чотирьох спільних просторів”, що існують між Росією та Європейським Союзом. Особливу увагу було приділено посиленню освітніх обмінів, взаємному відкриттю енергетичних ринків та питанням прав людини та прав журналістів в Росії.
    „Чотири спільні простори” існують у рамках стратегічного партнерства Росії та ЄС. До них належать економічна сфера; сфера свободи, безпеки та справедливості (юстиція та внутрішні справи); сфера зовнішньої безпеки; сфера науки, освіти та культури. >>> докладніше
    Європейський Союз має намір укласти угоду з Казахстаном про мирне використання атомної енергії. Фундамент для майбутньої угоди було закладено в Рекомендації Європейської Комісії щодо майбутньої угоди про співпрацю з Казахстаном. 24 жовтня Рекомендацію було представлено Раді Міністрів ЄС.
    Угода сприятиме інтенсивнішій співпраці у сфері атомної енергетики та зміцненню режиму нерозповсюдження ядерної зброї.
    Казахстан володіє п’ятою часткою світових запасів урану. Він посідає третє місце в світі за виробництвом атомної сировини, поступаючись лише Австралії та Канаді. Водночас на казахські ресурси припадає лише 3% імпорту урану до ЄС.
    До 2010 року Казахстан планує стати найбільшим у світі виробником урану. >>> докладніше
    Ухвалено нову стратегію відносин Європейського Союзу з Китаєм. Повідомлення Європейської Комісії, оприлюднене 24 жовтня, має відповісти на зміцнення ролі Китаю як світової економічної та політичної сили.
    У стратегії визначено пріоритети майбутніх відносин Союзу з Китайською Народною Республікою. Серед них – сприяння більшій відкритості та плюралізації китайського суспільства, створення умов для стабільного розвитку, енергетична співпраця, спільне розв’язання проблем кліматичних змін та міграції, взаємодія у питаннях безпеки.
    „Нинішнє Повідомлення є важливим фундаментом для перемовин щодо нової Рамкової угоди між ЄС та Китаєм, які розпочнуться на початку наступного року”, - прокоментувала подію Європейський Комісар з зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер.
    „Китай – це не приклад небезпек, а приклад успіхів, пов’язаних із глобалізацією”, - додав Комісар у справах торгівлі Пітер Мендельсон. „Це дешевші товари в європейських крамницях, дешевші ресурси для бізнесу, підвищення конкурентоздатності європейських компаній, масштабніші ринки для європейських експортерів та нижчі процентні ставки”, - наголосив він.
    Китай є однією з найпотужніших економік планети. Він посідає третє місце в світі за обсягами експорту. Від 2003 року співпраця між ЄС та Китаєм розвивається у рамках стратегічного партнерства. >>> докладніше
    Див. також:
    Повідомлення Європейської Комісії: „Відносини ЄС – Китай”
    Внутрішні питання ЄС
    Загальні питання
    50-річчя Римських договорів: Європейська Комісія ухвалює програму діяльності на 2007 рік. Рік, протягом якого святкуватимуть п’ятдесятиріччя Договору про заснування Європейської Спільноти, буде позначено акцентом на стратегічних напрямках розвитку.
    У програмі, ухваленій 24 жовтня, накреслено понад 20 стратегічних ініціатив, що стануть фундаментом роботи Європейської Комісії в наступному році. Вони реалізуватимуть стратегічні пріоритети нинішньої Комісії: принципи добробуту, солідарності, безпеки, зміцнення світового значення ЄС та підвищення ролі громадян в ухваленні рішень.
    „Документ є нашою політичною програмою дій на 2007 рік”, - прокоментував подію президент Європейської Комісії Жузе-Мануель Баррозу. „2007 рік стане ключовим роком для реалізації інституційної реформи”, - наголосив він. „Ми маємо розповідати про наші політичні пріоритети та пояснювати громадянам здобутки нашої діяльності”, - підкреслив учільник Європейської Комісії.
    Робоча програма торкається багатьох ключових напрямів діяльності ЄС. Значний акцент зроблено на розширенні ЄС, енергетичній політиці, модернізації економіки, відповіді на глобалізаційні виклики та реалізації Лісабонській стратегії.
    У сфері зовнішніх відносин особливий наголос зроблено на зміцненні відносин із основними стратегічними партнерами, серед яких названо Росію, Китай та Україну. >>> докладніше
    Див. також:
    Робоча програма Європейської Комісії на 2007 рік
    Інституційні справи
    Представницю Болгарії номіновано на посаду Європейського Комісара. Пропозицію щодо призначення Меґлени Куневої на посаду 26-го члена Європейської Комісії озвучив президент Комісії Жузе-Мануель Баррозу.
    У разі схвального голосування в Європейському Парламенті та Раді ЄС, пані Кунева виконуватиме свої функції від дня входження Болгарії до Європейського Союзу (1 січня 2007 року). Вона опікуватиметься питаннями захисту прав споживачів. Нині цими питаннями займається Комісар у справах охорони здоров’я Маркос Кіпріану.
    Відповідно до статті 45 Акту про вступ до ЄС громадянин нової держави ЄС може стати членом Європейської Комісії від дати вступу країни до Союзу. Кандидатура нового Комісара узгоджується з президентом Комісії, проходить обговорення в парламентських комітетах та голосування на пленарному засіданні Європейського Парламенту. Після цього Рада ЄС, діючи кваліфікованою більшістю, ухвалює рішення щодо кандидатури. >>> докладніше
    Економіка
    Дефіцит платіжного балансу ЄС складає 22 мільярди євро. Про це свідчать дані, оприлюднені 25 жовтня Статистичною службою ЄС.
    У другому кварталі 2006 року дефіцит платіжного балансу ЄС (ЄС-25) склав 22 мільярди євро. Торік (другий квартал 2005 року) він дорівнював 11,7 мільярдам євро. У першому кварталі 2006 року дефіцит платіжного балансу ЄС складав 34,3 мільярди євро.
    У другому кварталі 2006 року ЄС мав профіцит платіжного балансу у відносинах з США (+27,4 мільярди євро), Канадою (+4,2 мільярди), Швейцарією (+4,1 мільярди) та Гонконґом (+2,4 мільярди). Дефіцит платіжного балансу був наявний у відносинах з Китаєм (-25,3 мільярди), Росією (-15,9 мільярдів) та Японією (-6,7 мільярди). >>> докладніше
    Комісія говорить про поступ у реалізації Лісабонської програми. Про це йдеться в доповіді Європейської Комісії щодо втілення Лісабонської програми Європейської Спільноти. Документ було оприлюднено 25 жовтня.
    „Нинішня доповідь, так само як і звіти щодо поступу в конкретних країнах-членах ЄС, свідчить про те, що Комісія [Жузе-Мануеля] Баррозу здійснила значні кроки для підвищення соціально-економічних показників ЄС”, - заявив Віце-президент Європейської Комісії Ґюнтер Фергойґен. „У Європі поліпшився бізнесовий клімат, а це веде до вищих показників економічного зростання та створення нових робочих місць”, - переконаний він.
    Станом на 31 липня 2006 року Комісія ухвалила 75 із 102 пропозицій, що передбачені планом реалізації Лісабонської програми на період до 2007 року. Нині Європейському Парламенту та Раді Міністрів ЄС залишається схвалити ці пропозиції.
    Лісабонська програма була ухвалена 2000 року. За її логікою, протягом найближчого десятиліття економіка Європейського Союзу мала перетворитися на найбільш конкурентоспроможну на планеті. >>> докладніше
    Засоби масової інформації
    Редактори європейських газет обговорюють майбутнє друкованих ЗМІ. 23 жовтня Європейська Комісія організувала зустріч головних редакторів 8 провідних європейських газет і часописів.
    На зустрічі було обговорено перспективи розвитку друкованих ЗМІ та можливі відповіді медійної сфери на нинішні виклики. Серед найсерйозніших проблем названо експансію Інтернету, більшу конкуренції між різними типами ЗМІ, популярність безкоштовних видань та падіння інтересу молоді до газет і журналів.
    В обговоренні взяли участь головні редактори видань HelsinginSanomat (Фінляндія), WestdeutscheAllgemeineZeitung (Німеччина), LaStampa (Італія), LuxemburgerWort (Люксембурґ), Polityka (Польща), DiariodeNoticias і Expresso (Португалія), а також TheTimes (Сполучене Королівство). >>> докладніше
    Охорона здоров’я
    Ухвалено заходи зі зменшення шкоди від вживання алкоголю. 24 жовтня Європейська Комісія ухвалила Повідомлення зі стратегії боротьби проти шкоди, спричинюваної зловживанням алкогольними напоями.
    Одним із пріоритетів стратегії ЄС є оберігання молоді та дітей від вживання алкоголю. Крім цього, Повідомлення накреслює систему дій, спрямованих на зменшення дорожніх аварій, спричинених нетверезими водіями. Пріоритетними цілями є підвищення рівня обізнаності громадськості щодо шкідливості алкоголю та збирання адекватної статистики в цій сфері. Стратегія також націлена на мінімізацію негативного впливу алкоголю на економічне життя ЄС.
    „Дії Комісії не спрямовані проти помірного вживання алкоголю”, - наголосив Європейський Комісар з питань охорони здоров’я та захисту прав споживачів Маркос Кіпріану. Радше Комісія намагається „активно підтримати ініціативи держав-членів ЄС щодо зменшення шкоди, спричиненої зловживанням алкогольними напоями”, - підкреслив він.
    За оцінками, щороку від зловживання алкоголем помирає близько 195 тисяч європейців. 7,4% хвороб та передчасних смертей в ЄС зумовлені надмірним вживанням алкогольних напоїв. У вікових групах між 15 та 29 роками алкоголем зумовлені понад 10% жіночої та понад 25% чоловічної смертності.
    У середньому одна дорожня аварія з чотирьох спричинена надмірним вживанням алкоголю. Щороку від спричинених алкоголем аварій гине близько 10 000 громадян ЄС. >>> докладніше
    Інші новини
    5 мільйонів євро спрямовано на допомогу постраждалим від конфлікту в Шрі-Ланці. >>> докладніше
    Близько 3 мільйонів євро спрямовано на допомогу жертвам засухи в Непалі. >>> докладніше
    Європейська Комісія спрямовує додаткові 9 мільйонів євро на боротьбу з тероризмом. >>> докладніше
    Ухвалено угоду, що полегшить співпрацю судових органів ЄС та США. >>> докладніше
    Угода про асоціацію між Сирією та ЄС: думки Європейського Комісара з зовнішніх відносин Беніти Ферреро-Вальднер. >>> докладніше
    Держави-члени ЄС збільшать свої зусилля для досягнення відповідності нормам Кіотського протоколу щодо викидів шкідливих речовин. >>> докладніше
    Європейська Комісія дає дозвіл на побудову нової атомної електростанції у Франції. >>> докладніше
    Повторна перевірка американського імпорту рису на предмет неавторизованої генетично модифікованої продукції: постійний Комітет Ради ЄС підтримує рішення Європейської Комісії. >>> докладніше
    Франція не скасовує норми Податкового кодексу, які порушують положення європейського права щодо державної допомоги. Європейська Комісія спрямовує справу до Європейського Суду. >>> докладніше
    Відбулася Міжнародна конференція зі співпраці у боротьбі проти шахрайства. >>> докладніше
    Веб-сайт тижня
    Сторінка міжнародної конференції „Розуміння європейської громадської думки”. Конференцію було проведено 27 жовтня в Мадриді.
    https://www.eurobarometer-conference.eu/
    Метою конференції є поглиблення розуміння європейської громадської думки та обговорення нових шляхів збирання та аналізу соціологічної інформації.
    Анонси подій
    30 жовтня – засідання Постійної ради з партнерства між ЄС та Росією (Гельсінкі).
    30 жовтня – участь Віце-президента Європейської Комісії Ґюнтера Фергойґена у засіданні Групи високого рівня з енергетичних питань (Брюссель).
    30 жовтня - перша двостороння конференція з енергетичної стратегії між ЄС та Росією (Москва). >>> докладніше
    31 жовтня – візит Віце-президента Європейської Комісії Ґюнтера Фергойґена до Парижа.
    2 листопада – засідання Ради Європейського Центрального Банку (Франкфурт).
    

Публікація від 31 жовтня, 2006 р.

Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю