Конфесій не буде???
2 лютого, 2005 р.
*** Парламент сьогодні відхилив проект змін до Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації” (щодо термінів „конфесії” та „релігійні організації”). Проект № 2637 був поданий народним депутатом О.Турчиновим (фракція БЮТ).
Депутат пропонував внести зміни до закону та зрівняти поняття „релігійна організація” з поняттям „конфесія”. На думку депутата, закон спрямовано на приведення у відповідність норм чинного законодавства і унеможливлення різночитань деяких термінів при їх застосуванні на практиці. Прийняття Верховною Радою України запропонованих змін дозволить усунути редакційні суперечності між Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації" та іншими чинними законами України, зокрема, Законом України "Про загальний військовий обов’язок і військову службу".
Головне експертне управління Верховної Ради України справедливо зазначило у своєму висновку, що „конфесія (від лат. confessio) – це не організація і не її різновид, а саме віросповідання або релігійний напрям”.
Чинний Закон України “Про свободу совісті та релігійні організації” до релігійних організацій відносить релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об‘єднання, що складаються із вищезазначених релігійних організацій (частина друга ст.7). Тобто ні у першому, ні у другому випадках поняття “релігійні організації” не ототожнюється з поняттям “конфесії”.
Конституція України серед суб‘єктів правовідносин у цій сфері також називає тільки “церкву і релігійні організації”, а не “конфесії” (частина третя ст.35 Конституції України).
Тому Експертне управління та й профільний комітет парламенту рекомендували відхилити цей законопроект.
Хоча насправді проблема є, оскільки законодавство не дає визначення терміну „конфесія”, яке використовується при наданні відстрочки від призову на військову службу чи діяльності священників у місцях позбавлення волі. У цих випадках мова завжди йде про конфесії, але не релігійні організації. Часто людям відмовляють у реалізації їхніх прав, посилаючись на буквальне розуміння закону. Тому удосконалення законодавства потрібне шляхом внесення до закону тлумачення терміну „конфесія”, хоча очевидно, що воно не є тотожним релігійним організаціям.
Законопроект підтримало лише 68 народних депутатів і лише 94 народні депутати підтримали пропозицію направити законопроект на повторне перше читання.
Джерело: РУПОР http://www.rupor.org
|