Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Ніна Карпачова вимагає від Генерального прокурора припинення переслідування за політичною ознакою сільських учителів Конотопського району

22 вересня, 2005 р.

    *** Уповноваженим з прав людини Ніною Карпачовою відкрито провадження у справі щодо порушення прав людини при проведенні слідчих дій Конотопською міською прокуратурою. Це стало наслідком перевірки звернення з Конотопського району Сумської області, у якому заявниця - директор сільської школи - повідомила, що зазнає з боку міської прокуратури переслідувань за політичною ознакою і просить в Омбудсмана захисту для себе та своїх колег.
    Під час виїзду працівників Секретаріату Уповноваженого на місце, зустрічей з директорами шкіл Конотопського району факти переслідувань знайшли підтвердження. З липня 2005 року працівники прокуратури та РДСБЕЗ УМВС України в Сумській області застосовують психологічний тиск на директорів кількох найбільших сільських шкіл району та посадових осіб Конотопської райдержадміністрації з метою отримання свідчень про порушення виборчого законодавства в першому турі минулорічних виборів Президента України.
    Потерпілі сільські вчителі, а також голова Конотопської райдержадміністрації та його перший заступник, підтвердили численні факти порушень їхніх прав і норм кримінально-процесуального законодавства. Серед погроз, які слідчі висловлювали на їхню адресу, були принизливі залякування позбавити їх роботи, створити проблеми в особистому житті, піддати примусовому оглядові лікарем-психіатром. Попри віддаленість сіл від міста, слідчі проводили допити переважно у вечірній час, після 18-ої години, та у вихідні, демонстративно викликаючи вчителів (у селищі Дубов’язівка деяких було забрано прямо зі святкової лінійки та першого уроку на День знань, 1 вересня).
    Такі дії слідчих негативно позначилися на самопочутті та працездатності потерпілих вчителів. Так, директор Грузчанської ЗОШ І-ІІІ ступенів Світлана Вегера після затримання й 10 днів перебування в ізоляторі тимчасового тримання потрапила на 22 дні до лікарні.
    Вчительку Тетяну Машай представники слідства тримали протягом трьох днів у Конотопському ІТТ, при цьому не викликаючи на дізнання і жодного разу не зустрівшись з нею. 3 серпня 2005 року під час допиту цієї підозрюваної, який тривав до 20-ої години, слідча погрожувала вчительці зняттям з посади та в’язницею, заявляла, що тепер її життя закінчене, що її дитина більше не вчитиметься в школі, де працювала мати, а буде віддана до інтернату.
    Викликає обурення і факт приїзду слідчих в оселю Т. Машай з наміром доставити її 13-річного сина Богдана в спецпритулок. Цей вчинок представників правоохоронних органів не тільки викликав невдоволення односельчан учительки, а й завдав моральної шкоди хворому хлопцеві, котрий був змушений уночі втекти до свого батька, що мешкає в іншому населеному пункті, розташованому за 120 кілометрів.
    Одна з вчительок була затримана в день народження її хворої доньки; при цьому на жінку демонстративно одягли наручники.
    Проте, усім потерпілим слідчі прокуратури пропонували припинити справи проти них за умови, якщо вони погодяться дати свідчення, які б підтвердили вину голови Конотопської РДА у фальсифікації першого туру президентських виборів 2004 року.
    Уповноважений з прав людини рішуче засуджує неправові та антилюдяні дії слідства, які завдають значної моральної шкоди сільським учителям, учням та їхнім родинам і негативно позначилися на організації навчально-виховного процесу в сільських школах. Виявлені факти свідчать про наявність у районі серйозних проблем із дотриманням прав та свобод людини.
    У зв’язку з цим Ніна Карпачова у листі до голови Сумської облдержадміністрації Миколи Лаврика згідно з чинним законодавством вимагає вжиття заходів з метою нормалізації ситуації в Конотопському районі, а від Генерального прокурора України Станіслава Піскуна – неухильного дотримання прав і свобод людини при проведенні розслідувань органами прокуратури. Омбудсман знову рішуче закликає до припинення переслідувань громадян України за політичною ознакою.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю