Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


ПЕРЕМОГА УКРАЇНСЬКИХ СТУДЕНТІВ У БОРОТЬБІ ІЗ ПОСТКОМУНІСТИЧНОЮ БЮРОКРАТІЄЮ ЧИНОВНИКІВ ВІД ОСВІТИ

26 жовтня, 2005 р.

    *** 25 жовтня Президент України наклав вето на Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” (щодо підготовки кадрів)», прийнятий Верховною Радою України 22 вересня 2005 року (відображений на сервері ВРУ як законопроект № 3323).
    
    Починаючи з 23 вересня 2005 року, Українська асоціація студентського самоврядування та інші студентські організації країни вели громадську кампанію за накладення вето на даний законопроект, як такий, що суперечить Конституції України та міжнародним актам про права людини.
    
    Положенням, котре викликало найбільше обурення студентів, була норма про те, що випускник вищого навчального закладу, який навчався за кошти державного бюджету, зобов’язаний після закінчення вузу пропрацювати три роки “за направленням” на робочому місці, встановленому урядом. У разі відмови він або вона мусили б відшкодувати державі витрати на своє навчання з урахуванням індексації на рівень інфляції.
    
    За іншим положенням цього законопроекту розмір плати за навчання для студентів, які навчаються за контрактом прив‘язується, окрім рівня інфляції, до змін вартості комунальних послуг та оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників, що створює додаткові підстави для невмотивованого підвищення оплати за навчання для студентів, які навчаються за контрактом.
    
    Співавторами антиконституційних поправок до законопроекту № 3323 виступили нинішній міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко та секретар Комітету ВР України з питань науки і освіти Володимир Кафарський.
    
    26 жовтня в інформаційному агентстві УКРІНФОРМ відбулася прес-конференція на тему "Реакція Президента України Віктора Ющенка на звернення студентської громадськості країни з проханням накласти вето на антиконституційний законопроект 3323 "Про внесення змін до ЗУ "Про вищу освіту"(щодо підготовки кадрів)".
    
    Олексій КЛЯШТОРНИЙ, в. о. президента Української асоціації студентського самоврядування, заявив, що накладення Президентом вето на законопроект № 3323 мас історичне значення, котре виходить за межі тих пунктів та формулювань, про які безпосереднє йшла дискусія. На думку Олексія, воно є переломним моментом у боротьбі за демократію у вищій школі на Україні взагалі.
    В. о. президента Української асоціації студентського самоврядуванню висловив задоволення тим, що Президент та Прем'єр-міністр виступили у цій боротьбі на боці студентів. Олексій сподівається, що Міністерство освіти і науки в майбутньому також опиниться по один бік барикад зі студентами.
    
    Анастасія ХОНЯКІНА, прес-секретар ВМГО "Студентське Братство», нагадала журналістам про витоки та хід акції за права студентів. Прес-секретар наголосила на тому, що боротьба проти відробок, за пільги на літо, вільне відвідування та інші закріплені у законах, але порушувані досі права студентів тривала вже кілька місяців - починаючи із Всеукраїнського студентського Форуму, організованого "Студентським братством" 27-28 травня 2005 р., збору підписів по усіх регіонах України на підтримку цих вимог. Проте через відсутність належної реакції відповідних органів виконавчої влади боротьбу "Студентського братства" за права студентів довелося зібрати перед стінами Міністерства освіти і науки з'їзд ВМГО "Студентське братство" і поставити вимоги щодо дотримання законних прав студентів вже у більш радикальному форматі наметової акції (з 2 жовтня) та голодування (з 10 жовтня).
    
    Станіслав КУЦЕНКО, голова Української студентської спілки, розповів про ст.38 Закону України "Про вищу освіту", яка у новій редакції змінює статус органів студентського самоврядування Зокрема, як позитиви, Стає виділив наступні нововведення:
    1. Органам студентського самоврядування надається право представництва у Вчених Радах вищих навчальних закладів у кількості до 10%.
    2. Органам студентського самоврядування надається статус юридичної особи.
    3. Студентське самоврядування стає частиною загальної системи громадського самоврядування вузу.
    Проте голова Української студентської спілки звернув увагу і на недоліки нової редакції статті 38, які до значної міри зводять нанівець значення її прогресивних положень. Зокрема, мова йде про збереження в ній анахронічної норми про “дорадчий” характер абсолютно всіх рішень органів студентського самоврядування.
    За словами С.Куценка, після завершення формування нового складу Конституційного Суду України студенти мають намір звернутися до нього із поданням про відповідність Конституції цих положень Закону.
    
    Олексій МУРАВСЬКИЙ, заступник Голови ВМГО “Всеукраїнська рада студентів” підтримав накладення президентом вето на законопроект №3323. Водночас Олексій наголосив на тому, що проблема забезпечення кадрами бюджетних установ у сільській місцевості має вирішувалась не заходами примусу, а через створення для цих фахівців привабливих економічних умов, зокрема надання їм пільгових кредитів на індивідуальне житлове будівництво.
    
    Нагадаємо, що законопроект про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» (щодо підготовки кадрів) №3323 від 02.04.2003 р. був прийнятий Верховною Радою 22 вересня. У боротьбі проти антиконституційних положень цього законопроекту об‘єдналися п‘ять загальнонаціональних студентських організації. 23 вересня представники громадських організацій, які виражають інтереси українського студентства, - Української асоціації студентського самоврядування, "Студентського братства" та Української студентської спілки – звернулися до Президента України Віктора Ющенка із проханням ветувати прийнятий напередодні законопроект. 6 жовтня була створена Координаційна рада студентських організацій України, до якої окрім трьох згаданих вище організацій увійшли також Асоціація правозахисних організаторів студентів України та Всеукраїнська рада студентів. 11 жовтня Координаційною радою студентських організацій були проведені Громадські слухання щодо законопроекту № 3323 “Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту”, що був прийнятий Верховною Радою України 22 вересня 2005 року. До участі у слуханнях запрошено Президента України Віктора Ющенка, міністрів Станіслава Ніколаєнка та Юрія Павленка, а також народних депутатів – авторів поправок, які студенти вважають неконституційними. З останніх з‘явився тільки Михайло Родіонов. Представники Міністерства освіти та науки громадські слухання проігнорували.
    
    
    Тетяна Печончик
    віце-президент з інформаційних питань
    Української асоціації студентського самоврядування
    +38 050 384 74 06
    tetyanka@univ.kiev.ua


Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати