При Міністерстві внутрішніх справ створено Громадську раду з питань дотримання прав людини.
29 грудня, 2005 р.
28 грудня відбулося перше засідання новоствореної Громадської ради з питань дотримання прав людини при Міністерстві внутрішніх справ України.
Як заявив під час відкриття засідання міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко, особовий склад МВС усвідомлює свою особливу відповідальність за реалізацію вимог Конституції України щодо прав людини.
Це вкрай серйозне питання постійно піднімали представники громадських, правозахисних та міжнародних організацій, які адресують свої скарги та критичні заяви, перш за все, МВС України. Керівництво Міністерства визнає, що злочини і порушення дисципліни у лавах міліції ще існують, тому воно систематично веде пошук шляхів підвищення ефективності роботи міліції щодо дотримання прав громадян.
„Для викорінення цих явищ і покращення ситуації, нам необхідна тісніша співпраця з громадськістю, правозахисниками і вченими. З цією метою МВС України ініціювало створення Громадської Ради МВС з питань дотримання прав людини. До складу Ради запрошені активні діячі правозахисного руху в Україні, науковці. Показово, що ми нарешті почнемо вирішувати ці проблеми спільно, разом, у співпраці, а не в протистоянні. Сподіваюсь, це буде запорукою успішності нашої діяльності”, - зазначив Юрій Луценко.
Діяльність Громадської ради торкатиметься, найперше, таких питань: дотримання громадянських та політичних прав (що особливо актуально в контексті парламентських виборів у березні 2006 року); дотримання прав людини під час затримання і дізнання, в тому числі, шляхом координації діяльності мобільних груп з моніторингу дотримання прав людини в органах внутрішніх справ; забезпечення прав працівників органів внутрішніх справ.
Громадська рада буде надавати консультативно-методичну допомогу МВС України в роботі з дотримання прав людини, здійснюватиме громадський контроль за дотриманням прав людини та діяльністю органів внутрішніх справ.
На думку міністра внутрішніх справ України, створення Громадської ради як своєрідного суспільного лакмусового папірця, який вказує на стан дотримання прав людини в Україні, сприятиме вирішенню цих проблем, а сама Громадська рада стане робочим органом, який допоможе зламати ті негативні тенденції та риси, які сьогодні ще залишаються в роботі органів внутрішніх справ, та підняти рівень довіри населення до міліції.
На своєму першому засіданні члени Громадської ради обрали її співголів – від громадськості та МВС. Одноголосно учасники зібрання підтримали кандидатури Голови української Гельсинської спілки Євгена Захарова та міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Обрані також керівники робочих груп з семи напрямків правозахисної роботи.
Надалі робочі зустрічі з відпрацюванням виниклих проблем відбуватимуться щомісяця.
Довідково
З метою очищення органів внутрішніх справ від порушників законності на початку 2005 року проведено позачергове атестування усіх працівників міліції. За його результатами звільнено більше як 2 тисячі працівників, порушено 496 кримінальних справ, з яких 60 - за фактами порушень законності.
Протягом 11 місяців 2005 року прокуратура та СБУ за матеріалами Департаменту внутрішньої безпеки МВС України порушили 657 кримінальних справ за фактами споєння злочинів працівниками міліції, з них 88 – за фактами порушень законності, допущених працівниками міліції під час виконання своїх службових обов’язків.
Наказом МВС України від 08.07.2005 № 536 у всіх областях України створено мобільні групи з моніторингу дотримання прав людини, до складу яких, відповідно до Положення входять представники правозахисних громадських організацій, вищих навчальних закладів системи МВС, відділів внутрішньої безпеки УМВС й інших підрозділів.
Протягом 2004-2005 років МВС України Національним університетом внутрішніх справ, Харківською правозахисною групою було проведено дослідження „Протизаконне насильство в органах внутрішніх справ", результати якого надруковані влітку 2005 року.
Джерело : Урядовий портал
|