Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Європарламент збирається обговорити пропозицію використовувати Європейську політику сусідства як засіб посилення демократії у сусідніх державах.

25 січня, 2006 р.

    19 січня Європейський парламент схвалив звіт Комітету у закордонних справах, яким пропонується використовувати Європейську політику сусідства (ЄПС) як потужне знаряддя зміцнення демократії та верховенства права у країнах–сусідах ЄС. Парламент вважає, що Європейська політика сусідства гратиме вагому роль у просуванні демократії у країнах, які поки що не можна назвати демократичними – зокрема, у Білорусі. Звіт, підготовлений членом Європарламенту від Великобританії Чарльзом Танноком, закликає до чіткого визначення пріоритетів та критеріїв оцінки стану демократії у країнах–сусідах. Для цього передбачається створення і використання дієвого моніторингового механізму. Якщо такі країни не дотримуються міжнародних та європейських стандартів поваги до прав людини та норм демократії, особливо щодо забезпечення діяльності незалежних ЗМІ та доступу до інформації, ЄС має бути готовий обмежити чи припинити допомогу таким країнам, чи навіть подумати про розірвання угод з ними, йдеться у звіті.
    Посилаючись на низку документів ЄС, включно зі Стратегією Європейської політики сусідства, Європейською стратегією безпеки (від грудня 2003 року), Планами дій ЄС з Україною, Молдовою, та “десятьма пунктами” Комісара Беніти Ферреро-Вальднер та Високого представника Хав’єра Солани, ухваленими у лютому 2005 року, звіт з ЄПС наголошує на “привілейованих стосунках”, які реалізація ЄПС має дати країнам-сусідам порівняно зі стосунками ЄС з іншими країнами світу. На думку європарламентаріїв, процес Європейської політики сусідства має завершитися укладанням Європейських угод сусідства, які сприяли б повному доступу до внутрішнього ринку, участі у Європейській політиці безпеки і оборони та тісній взаємодії у галузі юстиції і внутрішніх справ. Однак важливо, щоб ЄПС не лише зміцнювала зв’язки між ЄС та країнами-сусідами, а й сприяла регіональній інтеграції між ними. Наявність ЄПС ніяк не впливає на право європейських країн подати заявку на набуття членства у ЄС, йдеться у звіті. Комітет вважає, що ЄС не повинен закривати двері для членства України та Молдови, і має запропонувати Пакт стабільності для Південного Кавказу за моделлю, створеною для Південно-Східної Європи. Інші важливі напрямки ЄПС – співробітництво у галузях управління легальною і протидії нелегальній імміграції, вдосконалення енергомережі між ЄС та його сусідами, розвиток торгівлі, туризму, транспортних мереж, співпраця у питаннях захисту довкілля. Оскільки держави, що нещодавно набули членства у ЄС, мають великий унікальний досвід перехідного періоду і ринкових реформ, розвитку демократії та громадянського суспільства, необхідно створити дієві механізми, які б дозволили передати цей досвід країнам-сусідам, йдеться у звіті.
    Вбачаючи прямий зв’язок між політикою сусідства і стратегією ЄС щодо Росії, Комітет пропонує переформулювати Спільну стратегію щодо Росії таким чином, щоб вона брала до уваги цілі і стратегію політики сусідства.
    Вітаючи мирний демократичний процес в Україні, звіт Європарламенту закликає визнати проєвропейські прагнення України та надати їй чітку європейську перспективу. Так само звіт закликає до визнання проєвропейських прагнень Молдови та надання їй чіткої європейської перспективи, наголошуючи на необхідності політичного врегулювання у Придністров’ї, допомоги ЄС економічному розвиткові Молдови і створення додаткових стимулів для населення і підприємців Придністров’я розвивати співпрацю з ЄС через Кишинів. Щодо Білорусі, Комітет Європарламенту закликає підтримувати організації громадянського суспільства і до спільних дій ЄС і Росії з демократизації Білорусі.
    На переконання Комітету, країни-сусіди повинні мати право брати участь в усіх програмах ЄС у галузях культури, освіти, науки, інформаційного суспільства, довкілля та молодіжного життя. Поміж іншим, вважається за доцільне розширити програму ознайомчих поїздок до Європарламенту, щоб громадяни країн-сусідів могли більше дізнатися про демократичну культуру його роботи. Пропонується також створити спеціальний Європейський фонд, який оперативно і гнучко надавав би підтримку ініціативам з розвитку парламентської демократії у країнах-сусідах ЄС.
    Політика сусідства охоплює Алжир, Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Єгипет, Грузію, Ізраїль, Йорданію, Ліван, Лівію, Молдову, Марокко, Сирію, Туніс, Україну та Палестинську Автономію.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю