Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ІНТЕГРО
Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Кричущий факт релігійної нетерпимості випробовує судову систему України.

2 березня, 2006 р.

    У Смілянському міськрайонному суді Черкаської області проходить відкрите слухання безпрецедентної кримінальної справи. На лаві підсудних – священик УПЦ МП Гладченко Олександр Дмитрович, який обвинувачується в розпаленні міжрелігійної ворожнечі, порушенні громадського порядку та нанесенні тілесних ушкоджень.
    29 квітня 2005 року в селі Березняки Смілянського району Черкаської області Свідки Єгови здійснювали конституційну релігійну діяльність – розповідали селянам про користь Біблії та пропонували бажаючим літературу біблійного змісту. Це дуже не сподобалося місцевому священику УПЦ МП пану Гладченку. Він узяв дерев’яну палицю і численними ударами побив шістьох Свідків, з них п’ятеро – жінки, з них двом – 66 та 62 роки. Свої дії священик чинив о 14-й годині дня, у публічному місці, супроводжуючи це словами «сектанти», «повбиваю», «геть з мого села», «я афганець, мені нічого не буде», «хто вам дав право проповідувати», «фашисти», «якщо ще раз приїдете, то візьму автомат і повбиваю всіх», «єговісти», «бандити», «забирайтесь геть, це моє село», «сатаністи», а також різними нецензурними виразами. Для зручності пан Гладченко користувався велосипедом, щоб знаходити Свідків Єгови та наздоганяти їх. Під час нанесення ударів цей духовний лідер намагався бити християн іншої конфесії саме по голові.
    Внаслідок дій пана Гладченка Свідки отримали численні побої, рани та гематоми голови, шиї й інших частин тіла, закриті переломи кісток. Після цього пан Гладченко в ніч на 30 квітня проводив в Березняках релігійну службу з нагоди святкування Пасхи, під час якої закликав своїх парафіян дотримуватися християнських норм моралі і наслідувати приклад віри та терпимості Ісуса Христа.
    Потерпілі звернулися зі скаргами на дії пана Гладченка в Смілянське МРВ УМВС, але отримали постанови про відмову порушити кримінальну справу через відсутність в його діях складу злочину. Тоді вони поскаржилися в Смілянську міжрайонну прокуратуру, котра скасувала вищевказані постанови Смілянського МРВ УМВС і направила матеріали для додаткової перевірки. Коли потерпілі довідались у міліції, що у порушенні кримінальної справи знову буде відмовлено, то на початку червня 2005 року надіслали скарги Міністру внутрішніх справ України.
    У результаті, Смілянська міжрайонна прокуратура таки порушила кримінальну справу проти Гладченка за скоєння злочину, передбаченого ч.2 ст.161 КК України (порушення рівноправності громадян залежно від їх ставлення до релігії). Але 6 вересня Смілянський міськрайсуд прийняв постанову про закриття справи, застосувавши до Гладченка амністію. Потерпілі подали апеляцію на цю постанову, вказуючи на порушення під час досудового слідства, попереднього судового засідання, і що остаточно не розглянуто питання про доповнення кваліфікації дій Гладченка як хуліганських за ч.4 ст.296 КК України (зухвалість дій з порушенням громадського порядку та застосування заздалегідь заготовленого предмету для нанесення тілесних ушкоджень). Черкаський апеляційний суд розглянув ці скарги та вирішив поновити розгляд кримінальної справи в Смілянському суді. Починаючи з 26 січня, там у відкритому режимі проходять слухання. Наступне засідання призначене на 2 березня 2006 року.
    Розгляд цієї справи викликав зацікавлення певних політичних сил, які недвозначно висловлюють свою підтримку православному священику. Так, під час судового засідання, яке відбулось 23 лютого, прихильники ПСПУ встановили пікети біля будинку суду, тримали прапори з символікою своєї партії та лозунги «ПСПУ захистить канонічне православ’я!» Статті місцевої преси подають перекручену інформацію. У цих статтях людина, яка нанесла тяжкі тілесні ушкодження, виглядає поборником правди і захисником православ’я, а його жертви представлені як особи, які порушують спокій у «власному» селі пана Гладченка.
    Вважаємо, що дії політичних сил та преси, яка працює на замовлення, створюють тиск на суд. За таких обставин важко сподіватись повного та об’єктивного розгляду справи. Нам не зрозуміло, чому кримінальну справу з ознаками хуліганського злочину політичні сили представляють як міжконфесійний конфлікт. Усі ці дії є нічим іншим як розпалюванням релігійної ворожнечі.
    Цей випадок, а також розгляд цієї справи викликає занепокоєння Свідків Єгови як в Україні, так і за її межами. Сподіваємось, що цей факт релігійної нетерпимості та застосування фізичної сили не залишиться без уваги громадськості і що державні органи унеможливлять виникнення подібних ситуацій у майбутньому, щоб не порушувались права віруючих не тільки Свідків Єгови, але й будь-якої іншої конфесії.
    Ми завжди з повагою ставимось до держави, в якій живемо, та до державних органів і вважаємо, що релігійні погляди не можуть бути підставою для місцевого чи державного сепаратизму, для поділення на так звані «мої села». Маємо надію, що буде підтримуватися позиція, про яку було заявлено на державному рівні, а саме: в Україні не місце для релігійної (міжконфесійної) нетерпимості, неприязні та переслідувань.
    Служба зв’язків з громадськістю
    Управлінське бюро релігійної організації Свідків Єгови в Україні
    тел.: (032) 240-9200 факс: (032) 240-9210


Чи вважаєте ви за необхідне реформувати ООН?
Так
Ні
ООН потрібно ліквідувати, а не реформувати