Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Чому проблеми місцевого самоврядування не розуміють у Верховній Раді?

19 жовтня, 2006 р.

    Днями в Чернівцях в рамках програми „Студенти для органів місцевого самоврядування” відбувся круглий стіл „Діяльність місцевих рад в умовах конституційної реформи”. Захід спільно організували Спілка Активної Молоді (Чернівці) і ГО „Молодіжна альтернатива” (Київ).
    
    Метою круглого столу було проведення аналізу ефективності діяльності місцевих рад після обрання їхнього депутатського корпусу на пропорційній основі.
    
    Участь в роботі круглого столу взяли Борис Руснак, фахівець з питань місцевого самоврядування та виборчого законодавства, Людмила Кудіна, голова ГО „Молодіжна Альтернатива” (м.Київ), Володимир Бешлей, голова Спілки Активної Молоді, Володимир Старик, голова Українського Народного Дому, Ярослав Кушнірик, заступник голови обласної організації партії "Регіонів", Дмитро Сірман, голова Першотравневої районної організації політичні партії НСНУ, Михайло Пазюк, голова Шевченківської райради, Юліан Ваньчицький, голова Першотравневої райради, Юрій Бурега, голова Садгірської райради, а також депутати, представники органів місцевого самоврядування різних рівнів, журналісти, представники громадських організацій та студенти політологічного факультету ЧНУ.
    
    Після наданої доповідачами аналітичної інформації учасники круглого столу найбільше дискутували навколо питань: "Чи виправдала себе пропорційна система на місцевому рівні?", "Як в місті забезпечити оптимальний зв’язок виборців із самоврядними представницькими органами, обраними на пропорційній основі?", "Як забезпечити ефективне представництво регіону у Верховній Раді України?", "Як зробити місцеве самоврядування економічно самодостатнім?"
    
    Володимир Бешлей, депутат міської ради, аргументував актуальність проведення цього круглого столу тим, що є важливо коли громадськість постійно відслідковує реалізацію експериментів на державному та місцевому рівні, зокрема, впровадження пропорційної системи на місцевих виборах. Він нагадав присутнім про те, що ще півтора роки тому на етапі обговорення законодавчих ініціатив із впровадження пропорційної системи на місцевому рівні громадськість міста не підтримала такої ідеї і прийняла відповідну резолюцію до Верховної Ради України та Президента України. На жаль, все ж кардинальні зміни в місцевих радах запроваджені і тому громадськість повинна сьогодні дати цьому оцінку.
    
    Борис Руснак в своєму виступі зазначив: „Більшість країн Європи застосовують при формуванні органів місцевого самоврядування пропорційну систему виборів, але в різних її різновидах. В Україні було запроваджено один із різновидів пропорційної системи „жорсткий”, тобто із закритими виборчими списками. Ця система передбачала, що виборчий список кандидатів в депутати формується партією або виборчим блоком і виборець не має змоги вплинути на розташування кандидата в списку.
    
    Узагальнивши ставлення громадян до нововведення можна сказати, що воно виявилося в основному негативним. Можливо навіть не через тебе, що виборче законодавство було недосконалим, а через погану реалізацію ідеї. Однією із найактуальніших проблем є те, що в місцевих радах та Верховній Раді рівномірно не представлені всі громади. Тому, я вважаю, що на місцевому рівні було необхідно запровадити більш м'якшу форму, зокрема змішану систему, 50% мажоритарна та 50% пропорційна.”
    
    Анна Рудик, студентка 5 курсу ЧНУ констатувала: „Поки-що через дезорієнтованість громадян міста депутати втратили зв’язок із виборцями. Люди не володіють інформацію про склад ради та формати прийому громадян народними обранцями. В міський раді та в районних в місті радах суттєво відрізняються механізми роботи депутатів із виборцями, при цьому єдиної системи не має. Законодавець ще не визначив, як мають реалізовувати свої права виборці та депутати в умовах пропорційної системи. Але сподіваюся, що надалі все налагодиться, адже у виборців навіть збільшилася можливість співпраці із депутатами як через органи ради, так і через партійні структури”.
    
    Голови районних рад в місті висловили спільну думку про надмірно швидкі темпи запровадження пропорційної системи. Не всі громадяни є політично свідомими, зокрема молодь. Негативом є й те, що депутати залежать не тільки від партійної дисципліни, але й від окремих керівників партій. В місцевих радах існує надмірна заполітизованість при вирішені нагальних комунальних, соціальних питань, що на їхню думку є нонсенсом. Вони зазначили, що поки бюджети не будуть формуватися знизу та не буде введено ряд місцевих податків, доти місцеве самоврядування не буде економічно достатнім.
    
    Учасниками круглого столу було піднято ряд проблемних питань у фінансово-господарському плані, які є наслідком недосконалого законодавства. Було прийнято рішення направити до Верховної Ради України та до місцевих рад Чернівецької області звернення з пропозиціями щодо надання оцінки ефективності впровадження пропорційної системи на місцевому рівні та ініціювання внесення змін до Законів України із метою вирішення проблемних питань місцевого самоврядування.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю