Права дітей з інвалідністю масово порушуються.
10 квітня, 2007 р.
В Україні проживає понад 162 тис. дітей-інвалідів. Щороку їх кількість збільшується більш ніж на 10 тис осіб. Найбільше серед них з хворобами нервової системи, розладами психіки та поведінки, з фізичними вадами.
Саме з урахуванням такої поширеності порушень закону у цій сфері Генеральною прокуратурою України організовано перевірки в деяких регіонах. Було охоплено 10 областей (Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Київській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській), де високі показники інвалідності дітей.
Встановлено, що місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування належним чином не забезпечено виконання вимог чинного законодавства.
У Донецькій, Житомирській областях не розробляються програми розв'язання проблем інвалідів. Проте в Донецькій області мешкає 15 тис. дітей-інвалідів, у Житомирській – понад 5 тис. таких дітей.
В Закарпатській, Запорізькій, Київській, Харківській, Хмельницькій областях такі програми носять декларативний характер, оскільки жодної копійки на їх виконання не передбачено.
На усунення цих порушень закону прокуратурами у лютому 2007 року внесені подання головам обласних державних адміністрацій.
Органами та установами охорони здоров’я не в повній мірі забезпечується гарантоване ст. 49 Конституції України та ст. 6 Закону України “Про охорону дитинства” право дітей-інвалідів на охорону здоров’я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу, пільгове забезпечення ліками.
Через неузгодженість діяльності органів та установ охорони здоров’я та органів праці і соціального захисту населення не забезпечено виконання вимог Закону України “Про реабілітацію інвалідів в Україні". Як наслідок, фактично реабілітацією охоплено здебільшого 10 % дітей-інвалідів.
У переважній більшості перевірених медичних установ Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Київської, Харківської, Хмельницької, Черкаської областей лікарськими консультативними комісіями при встановленні інвалідності не складаються індивідуальні програми реабілітації, за якими має проводитись фізична, психологічна, педагогічна адаптація та інтеграція дітей.
Не виконуються вимоги ст. 26 Закону України “Про реабілітацію інвалідів в Україні” щодо пріоритетного права дітей-інвалідів на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації та виробами медичного призначення, що перешкоджає інтеграції їх у суспільство.
Органи праці та соціального захисту населення на місцях навіть не володіють статистичними даними щодо реальної потреби у зазначених виробах для дітей. Зокрема, на черзі на отримання засобів пересування перебуває понад 7,6 тис. дітей-інвалідів. Більшість з них чекають автомобілі понад 10 років. У 2006 році лише на 2% забезпечено їх потребу в автотранспорті. Жодного автомобіля упродовж 2004-2006 років не виділено дітям-інвалідам у Донецькій, Кіровоградській, Одеській областях та м. Севастополі.
В більшості перевірених регіонів не виконуються вимоги ст. 26 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” щодо створення умов для безперешкодного доступу інвалідів до житлових будинків, об’єктів соціальної інфраструктури, громадського транспорту для вільного пересування у населених пунктах.
Так, рішенням сесії Мелітопольської міської ради Запорізької області затверджено програму “Пандус”, на виконання якої упродовж 2005-2006 років передбачались видатки у розмірі 146,6 тис. грн. Проте, фактично кошти виділені не були, належні умови для пересування інвалідів не створено. Тільки за втручання прокурора м. Мелітополя затверджено перелік об’єктів, які підлягають обладнанню спецзасобами, та виділено на зазначені цілі 100 тис. грн.
Більшість діючих дитячих закладів для таких дітей не мають відповідної матеріально-технічної бази для їх повноцінного розвитку. Тісні приміщення, відсутність спеціальних меблів, відсутність необхідних засобів корекції, незадовільне харчування.
Зокрема, у Тетерівському будинку-інтернаті Житомирської області вихованці замість м’яса отримували страви, виготовлені з сала. Відсутнє дієтичне харчування. Більшість вихованців інтернатів здійснюють зубопротезування за власні пенсійні кошти. В Пугачівському будинку-інтернаті крім лавочок, на яких діти чекають черговий прийом їжі, відсутні будь-які засоби корекції та фізичного розвитку, культурно-масова та виховна робота з підопічними не проводиться.
На усунення цих порушень прокуратурою області внесено 4 подання, які задоволено, 5 службовців притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Через відсутність належних умов для літнього відпочинку та оздоровлення таких дітей, вони фактично постійно перебувають в інтернатах, та замість санаторного лікування отримують лише вітамінізоване харчування. Незважаючи на те, що більше 2 тис. осіб має медичні показання для повноцінного санаторно-курортного лікуванням, Державним бюджетом України кошти на оздоровлення дітей-інвалідів, вихованців будинків-інтернатів не передбачено.
Встановлено непоодинокі порушення вимог Закону України “Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам”, Закону України “Про пенсійне забезпечення” при призначенні, нарахуванні та виплаті соціальної допомоги та пенсій дітям-інвалідам. Нерідко ця допомога призначається із затримкою, не в повному обсязі, несвоєчасно проводиться їх перерахунок.
У ході прокурорських перевірок дітям та родинам, в яких вони виховуються відшкодовано понад 200 тис. грн.
Нерідко обмежуються права дітей-інвалідів на вільний вибір державних грошових виплат, внаслідок чого вони не отримують всіх належних їм виплат. Так, управліннями праці та соціального захисту населення Славутської райдержадміністрації та міськвиконкому Хмельницької області безпідставно попереджено інвалідів та їх законних представників про те, що у разі призначення їм державної соціальної допомоги, подальше поновлення виплати соціальної пенсії неможливе. Вказані незаконні дії опротестовано міжрайпрокуратурою.
Майже 8 тис. дітей - інвалідів утримуються в будинках - інтернатах системи Мінпраці. Більше 10 тисяч дітей виховуються в інтернатах МОН.
Прокурорськими перевірками встановлено що службовими особами таких установ не вживаються заходи до встановлення правового статусу дітей, захисту майнових і житлових прав. Пенсії оформляються із запізненням, діти не отримують аліментів, паспортів по досягненню 16 років, документів про інвалідність.
Неналежним є стан працевлаштування дітей-інвалідів, насамперед випускників спеціальних, професійно-технічних та вищих навчальних закладів. Упродовж 2006 вцілому по державі працевлаштовано лише 17 дітей-інвалідів, жодного неповнолітнього - у Житомирській, Київській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернівецькій, Чернігівській областях та м. Севастополі.
Нажаль, не відбувається очікуваних результатів від роботи служб у справах дітей, на які законом покладено функції захисту прав дітей, координації з цих питань з органами установами, підприємствами. Як наслідок, діти, що потребують державної допомоги, залишаються тривалий час без уваги цих державних служб.
Через недбалість служб у справах дітей Дніпропетровської області порушено права 48 дітей-інвалідів з числа сиріт на отримання одноразової грошової допомоги після досягнення повноліття. Діти не були включені до списку отримувачів цих виплат. На захист їх прав 16.03.2007 прокуратурою області внесено припис, який задоволено.
Генеральною прокуратурою вивчено та проаналізовано причини виявлених порушень закону та прав дітей-інвалідів. Проведено перевірки в Міністерстві праці та соціальної політики України, Фонді соціального захисту інвалідів.
Встановлено, що підрозділи цих відомств, які відповідають за реалізацію державної політики у сфері соціального захисту інвалідів, їх реабілітації не володіють загальним станом справ щодо соціального забезпечення дітей-інвалідів, пенсійного забезпечення, захисту їх житлових і майнових прав.
Через відсутність налагодженої взаємодії з Міністерством охорони здоров’я України, несвоєчасне виконання передбачених ними заходів щодо реалізації Закону України “Про реабілітацію інвалідів в Україні”, до цього часу відсутній механізм організації процесу реабілітації та надання комплексу послуг дітям-інвалідам.
Найближчим часом про результати перевірок та пропозиції щодо усунення порушень закону та прав дітей-інвалідів буде поінформовано Президента України та Кабінет Міністрів України, внесено подання Мінпраці.
Всього за результатами даних перевірок прокурорами захищено права майже 3 тис. дітей-інвалідів, внесено 350 приписів і подань, опротестовано понад 60 незаконних актів, притягнуто до відповідальності більше 100 службових осіб, порушено 7 кримінальних справ.
джерело: www.gpu.gov.ua
|