Повноцінна інтеграція людей, які живуть з ВІЛ у суспільство, без дискримінації.
13 грудня, 2007 р.
12 грудня відбувся круглий стіл «Оцінка вразливості людей, які живуть з ВІЛ в Україні», організований Програмою Розвитку ООН та Міжнародним інститутом соціології (КМІС), на якому було оприлюднено результати соціологічного дослідження, проведеного протягом січня-грудня 2007 року.
Це дослідження було ініційоване та профінансоване Регіональним центром ПРООН для країн Європи та СНД і спрямоване на подолання наявних перешкод повноцінної інтеграції людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ ) у суспільство. Основна увага приділялась питанням доступу ЛЖВ до медичного обслуговування, освіти і працевлаштування.
Подібні дослідження з вразливості людей, які живуть з ВІЛ є складовою частиною серії комплексних якісних досліджень, проведених Регіональним центром ПРООН для країн Європи і СНД у ряді країн: Грузії, Росії, Туреччини, Україні та Узбекистані.
Відкриваючи «круглий стіл» Володимир Гордєйко, менеджер проекту «Врядування з питань ВІЛ/СНІДу, зазначив, що рівний доступ до медичних послуг, освіти та працевлаштування є головним принципом дотримання прав людини, які ми всі захищаємо і на яких базується система ООН. «Ми всі відповідальні за захист прав людей, які вже є ВІЛ-інфікованими, або можуть стати ними у майбутньому. Ми всі повинні бути впевнені, що люди, які живуть з ВІЛ, будуть мати рівні можливості для отримання належного рівня освіти та медичної допомоги, і не будуть утискатися на ринку праці через їхній ВІЛ-статус», - наголосив доповідач.
Володимир Паніотто, директор Міжнародного інституту соціології інформував, що серед основних завдань дослідження було: з’ясувати вразливість ЛЖВ, визначити бар’єри та перешкоди до повної інтеграції ЛЖВ у суспільство; розробити та надати рекомендації щодо покращення правозахисної діяльності та цільової політики уряду, спрямованої на досягнення повної інтеграції ЛЖВ у суспільство без будь-якої дискримінації.
Заступник директора КМІС, Наталія Харченко презентувала отримані результати, які свідчать, що у сфері медичного обслуговування за минулі 3-4 роки ситуація із доступом ЛЖВ до отримання медичної допомоги суттєво покращилася, хоча існує ряд проблем, зокрема, неосвіченість і страх до ВІЛ серед медичних працівників та дискримінація ЛЖВ у сфері медичного обслуговування. Щодо освітньої сфери, то, на думку респондентів, в українському суспільстві загалом домінують настрої щодо сегрегованого навчання ВІЛ-позитивних дітей. Попри це, більшість респондентів демонструють прихильність до ідеї навчання ВІЛ-позитивних дітей на загальних засадах, разом з іншими дітьми. А у сфері роботи та працевлаштування, за словами більшості респондентів, більшість ЛЖВ регулярно зазнають дискримінації на робочому місці і зіштовхуються із порушенням їхніх прав на працевлаштування.
В обговоренні результатів досліджень взяли участь представники Уряду України – Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства праці та соціальної політики, Міністерства освіти, Державного департаменту виконання покарань, низки неурядових та міжнародних організацій, у тому числі, Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ, фонду «Відродження», та Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні.
На основі отриманих результатів КМІСом були напрацьовані рекомендації як загального характеру, так і за напрямками «освіта», «охорона здоров’я» та «працевлаштування». Присутні на «круглому столі» учасники доповнили надані рекомендації, які після опрацювання КМІСом будуть надіслані до Регіонального центру ПРООН для країн Європи та СНД та передані до розгляду Уряду України щодо покращення правозахисної діяльності та цільової політики, спрямованих на повну інтеграцію ЛЖВ у суспільство.
За додатковою інформацією звертатися до менеджера зі зв’язків із громадськістю п. Оксани Скиталінської, oksana.skytalinska@undp.org.ua , за тел. +38 (044) 499 11 74
Джерело : ПРООН «Врядування з питань ВІЛ/СНІДу»
|