Світова спільнота намагається врятувати засудженого до страти журналіста.
28 січня, 2008 р.
Смертний вирок, винесений афганському журналісту Саїду Первез Камбакешу викликав протести серед правозахисних організацій та світової громадськості. 23-річного журналіста засудили за богохульство та порушення законів Ісламу. На думку правозахисників, які підписали петицію на захист журналіста (ініціатива IFEX та RSF), вирок Камбакеша – результат несправедливого судового процесу, керованого місцевою владою та екстремістськими релігійними лідерами. Під час судового процесу журналіст не мав адвоката і не мав права захищати себе.
Примітно, що журналіст не був автором матеріалів, за які його засудили. Він лише розповсюджував інформаційні та аналітичні матеріали, які знайшов в Інтернеті, серед своїх однокурсників в університеті. Видається, що справжньою мішенню в цьому процесі є його брат – Саїд Якуб Ібрагімі, відомий журналіст, який висвітлював політичну ситуацію на півночі країни для міжнародної організації International War and Peace Reporting. Ібрагімі не раз погрожували смертю, а спецслужби обшукували його помешкання, погрожуючи жорсткішими заходами.
ООН, багато європейських країн та Європейський парламент також засудити арешт та смертний вирок Камбакеша. Тим не менше, прокурор відкинув звинувачення у порушенні прав людини та свободи преси, наполягаючи, що «вирок винесено згідно з цінностями Ісламу».
Представник Міністерства культури та інформації Афганістану заявив, що справа не стосується цього відомства, оскільки ні арешт, ані засудження Камбакеша не стосувались його журналістської діяльності. Також у заяві йшлося, що «тим не менше, міністерство переконано, що Афганська судова система розбереться у цій проблемі і поставиться до питання смертної кари з усією серйозністю і справедливістю, до того ж, рішення місцевого суду –не остаточне».
Рахімулла Самандар, голова Асоціації незалежних журналістів Афганістану, переконаний, що суд порушив конституційні права на судовий захист та свободу слова. Він сподівається, що справа дійде до міжнародних судів, а Хамід Карзай перегляне вирок.
Справу передано до апеляційного суду, але суддя міста Балх Фазел Нахаб заявив, що «лише президент Хамід Карзай має право помилувати журналіста, оскільки він визнав свій злочин.
Міжнародні правозахисні організації, IFEX та «Репортери без кордонів» звернулись до Карзая з проханням помилувати журналіста. Президент Афганістану перебував на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Це дозволило привернути до справу більшу увагу світової громадськості.
Французьке Міністерство закордонних справ наголосило, що «Франція виступає категорично проти смертної кари. Свобода висловлювання повинна гарантуватись, згідно з принципами і цінностями, проголошеними конституцією Афганістану».
Джерело: http://imi.org.ua/
|