Львівських школярів косить тютюнова епідемія.
18 лютого, 2008 р.
Найслабшою ланкою у тютюновій епідемії є діти, зокрема ті, які стають курцями з 11-12 років. Потрібно інформувати громаду про те, яку шкоду несе куріння, починаючи від перших хвилин життя і до останнього подиху людини,вважає начальниця відділу охорони материнства і дитинства головного управління охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак.
Іншим важливим завданням є надання адекватної медичної допомоги тим, хто страждає на цю хворобу, каже вона.
Про проблеми дитячого куріння йшлося на сьогоднішньому засіданні «Як зупинити тютюнову епідемію серед школярів Львова через припинення продажу їм цигарок».
«Незважаючи на те, що цигарки призводять до летальності близько 25% курців, величезна кількість людей продовжує палити. За даними неофіційної статистики соціологічних опитувань, переважна більшість серед неповнолітніх курців – це діти 11-12 років. Цей досвід дитина переймає не лише у шкільному середовищі, а й вдома, де курцями є батьки. Особливо це стосується тих сімей, де активними курцями є матері. Звичайно, що тут зіграє і психологічний фактор, оскільки підлітки в компаніях хочуть показати себе дорослими, бо для них це є визначальним фактором. Проте, коли вони стають дорослими, тут уже йде фізична та психологічна залежність від паління», – розповіла Ірина Микичак.
На жаль, в Україні, зокрема у Львові, цигарки є одними із найдоступніших для продажу продуктів. Особливо це стосується кіосків та супермаркетів. Із 58 кіосків лише 37 працюють із ліцензією на цигарки.
Натомість головний спеціаліст управління освіти ЛМР Ірина Рибак, зазначила, що, зупинивши торгівлю цигарок, влада неспроможна зупинити тютюнову епідемію серед школярів.
«Одним обмеженням ми цього спинити не можемо, оскільки діти все одно беруть таємно цигарки у своїх батьків. Власне, якщо не буде певних заборон в сім’ї, на вулиці, у суспільстві, цю епідемію ми не зможемо подолати. Звичайно, що всі структури влади теж повинні розробляти заходи щодо виховання і щодо запобігання шкідливих звичок. Зокрема, це стосується МАФів, які не повинні знаходитися на території шкіл, заборона продажу цигарок дітям, проведення вчителями контролю над учнями у школах, проведення тренінгів із дітьми, покази фільмів про результати паління і т.д. Зрештою, це повинно подіяти», – додала Ірина Рибак.
Найстрашнішим фактом у епідемії паління є те, що у світі від неї помирає 600 людей за одну годину, бо наслідками куріння стають захворювання серцево-судинної системи, бронхіальні захворювання, туберкульоз, а у старшому віці часто трапляються інфаркти.
Ірина Микичак, начальник відділу охорони материнства і дитинства ГУОЗ ЛОДА: «У тютюні є близько 40 шкідливих речовин»
«Життя свідчить, що достатньо скептично більшість населення ставиться до таких страшних речей, як куріння, про які дуже часто розповідають і медичні працівники, і загалом інтелігенція.
Сьогодні, за міжнародною кваліфікацією хвороб, за останнім її переглядом куріння виділено в окрему нозологію, тобто як окреме захворювання. Назва цієї нозології – нікотинова інгаляційна токсикоманія, і разом з алкогольною та наркотичною залежністю тютюнову залежність зараховано до категорії розумових та поведінкових розладів, спричинених використанням психоактивних сполук. Тобто вже цей факт засвідчує, що це справді біда для людства.
Але, попри те, що цигарки призводять до летальності, величезна кількість людей і далі курить. Особливо трагічним є те, що у нас курять жінки та діти. Дослідники багатьох відомих світових медичних університетів трактують, що тютюнокуріння серед жінок є трагедією людства, оскільки те, що жінка курить, негативно впливає на майбутню дитину, її народження, на стан новонародженого, його здоров’я, а також на поширення куріння в майбутньому. Американські вчені дослідили, що достатньо двох днів, щоб організм дитини звик до куріння, тобто став залежним.
На жаль, до 10-11 класу кількість дітей в Україні, які курять, залежні від куріння, значно збільшується. У тютюні є близько 40 шкідливих речовин, які мають негативний вплив на людський організм. Це і нікотин, і дим, і газ, який міститься в диму, а також значна кількість консорагенних факторів. Тому всі ці хімічні речовини згубно впливають на серцево-судинні захворювання, а отже – на смертність серед працездатних людей».
Тарас Гурей, начальник відділу у справах дітей ЛМР: «Алкоголіка легше вилікувати від алкоголізму, ніж курця від залежності»
«Я би хотів акцентувати увагу на системі роботи в цій галузі, адже зі свого боку кожна структура, чи державна, чи недержавна, має у своїй діяльності здійснювати профілактику тютюнокуріння, тобто вдаватися до якихось заходів. Скажімо, ми теж проводимо певні заходи: випускаємо роздатковий профілактичний матеріал, як-от кишенькова книжечка для підлітка, де є розділ про шкоду тютюнокуріння. Проте нині, на жаль, нема системи в цій галузі.
З одного боку, не до кінця всі усвідомили небезпеку тютюнокуріння, з іншого боку – ну курить, то хай курить. Але медики не дадуть мені збрехати, що найважче виводити узалежнених від тютюну, бо алкоголіка легше вилікувати від алкоголізму, ніж курця від тютюнозалежності. З іншого боку, такий наш менталітет, громадськість усунулася від щоденної профілактичної роботи. Адже ми повинні припиняти всі вияви куріння, бо жодні організації не зможуть нічого зробити, якщо не буде менталітету громадськості, громадян, мешканців, починаючи від батьків, бабусь, старших братів до відповідного ставлення до тютюнокуріння.
Є наказ Міністерства освіти про заборону куріння в навчальних закладах та на їхніх територіях. Ось подивіться, як на перерві діти курять за котельнями, за господарськими прибудовами, тобто починати має кожен із себе. Там, де відстежують процес обмеження куріння, є певні зрушення, а решта… І в цьому разі, хоч і потрібно використовувати демократичні методи, я би вдавався до репресивних методів боротьби».
Іванна Кутельмах, заступник директора Львівського економічного ліцею: «Спільна діяльність відвертає увагу дітей від куріння»
«Щоб долати епідемію тютюнокуріння в нашому економічному ліцеї, ми намагаємося формувати таке середовище, яке буде мати інші пріоритети, ніж, наприклад, пріоритети негативних звичок. І власне, це середовище формується, вже починаючи з групи, якими керують куратори. Таким чином, у дітей є спільне завдання, спільна мета, спільна діяльність і, відповідно, діти зайняті якимсь видом діяльності, що, на нашу думку, відвертає їхню увагу від куріння цигарок.
Серед цих дітей ми також розвиваємо почуття моральності, доброзичливості, людяності, тобто те, що мало би бути характерним і пріоритетним для кожної людини зокрема. Ми формуємо в дітей розуміння того, що є добре, а що погано.
Ми також розробили серію заходів, які стосуються пропаганди, тобто надання інформації про небезпеку куріння. Ми інформуємо учнів через буклети, які ми одержуємо, співпрацюємо з організаціями, запрошуємо студентів з медичного університету ім. Данила Галицького, вони проводять з учнями бесіди, виховні години, роблять презентації і, відповідно, діти це бачать і сприймають, але ці заходи періодичні. Власне, такі заходи відвертатимуть увагу дітей від куріння».
Джерело : Львівський портал
|