Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Ситуація щодо тютюнопаління в Україні - вкрай загрозлива.

31 березня, 2008 р.

   
    31 березня відбулося засідання Національної переговорної платформи, що організована Громадянською мережею ОПОРА. Тема заходу: «Справедливі акцизи – інвестиції в здоров’я та мільярдні надходження до бюджету».
    
    Формат переговорної платформи передбачає участь у заході представників всіх зацікавлених сторін та груп впливу з боку влади, громадськості, експертного незалежного середовища, ЗМІ, законотворців, лідерів думки. Метою переговорної платформи є визначення ключових проблем нової епідемії сучасності (тютюнопаління), що забирає життя десятків тисяч наших співгромадян щорічно; вироблення пропозицій щодо врегулювання ситуації шляхом підтримки конструктивних законодавчих ініціатив (внесений 25 березня народним депутатом Валерієм Сушкевичем законопроект, що передбачає підвищення ставок акцизів на тютюнові вироби в середньому на гривню); визначення позицій учасників переговорів та узгодження плану дій. В. Сушквич та ще два народні депутати - Володимир Ар'єв та Володимир Герасимчук, які поставили підписи під законопроектом, обґрунтували його актуальність необхідністю "поліпшення здоров'я народу України і забезпечення виконання міжнародних зобов'язань України як учасника рамкової Конвенції Всесвітньої організації охорони здоров'я із боротьби проти тютюну". У ній визнано, що цінові і податкові заходи, крім наповнення бюджету, є ефективним і важливим засобом скорочення споживання тютюну різними групами населення, особливо молоддю.
    
    Як зазначали учасники Національної переговорної платформи, ситуація щодо тютюнопаління в Україні є вкрай загрозливою: поширеність паління серед чоловіків (67%) є найвищою в Європейському регіоні, а паління серед жінок останніми роками досягло рівня 20%, що є найвищим показником серед країн СНД. Кількість смертей від хвороб, спричинених тютюновою залежністю, становить майже 13% від загального числа, причому 70% "тютюнових" смертей припадає на вікову категорію від 35 до 69 років. Водночас, за даними нещодавно оприлюдненого звіту ВООЗ, підвищення податків на тютюн на 10% зменшує його споживання на 4% у країнах з високим рівнем прибутків і на 8% - з низьким та середнім рівнем.
    
    Голова підкомітету ВР з питань медичного страхування та контролю за виконанням державних програм у галузі охорони здоров'я, народний депутат України Раїса Сорочинська-Кириленко у своєму виступі наголосила, що в Україні ціни на сигарети з урахуванням інфляції протягом багатьох років знижуються, у той час як ціни на основні види продуктів збільшуються в середньому на 16,6 тобто на індекс інфляції. Вона навела як приклад, що ціна на яйця зросла у 2008 році на 54%, на фрукти - на 60%, на олію - на 70%, а на тютюнові вироби - на 7%. "Тобто палити у нашій країні можна досхочу", - зазначила народний депутат. Вона висловила надію, що внесений В.Сушкевичем законопроект буде прийнятий терміново і пообіцяла робити все можливе для впровадження даного закону в життя.
    
    Екс-заступник міністра економіки України Володимир Рябошлик поінформував, що останніми роками виробництво цигарок в Україні подвоїлося і досягло 130 млрд. штук на рік. А наприкінці 2008 року при прийнятті Державного бюджету пройшов закон, який ще більше знизив акцизи на тютюнові вироби, зазначив В.Рябошлик. У результаті ціни на них в Україні виявилися майже втричі нижчими, ніж у сусідній Польщі і на 40% нижчими, ніж у Росії, що сприяло контрабанді майже 30 млрд. цигарок.
    
    На думку В.Рябошлика, акцизи на тютюнові вироби повинні бути значно вищими. Сьогодні вони становлять 19%, у законопроекті В.Сушкевича їх пропонується підвищити до 36%, а норма ЄС - 57%, поінформував екс-урядовець. При збільшенні ставки акцизу до запропонованого в законопроекті розміру це збільшить ціни на дешеві цигарки вартістю до 3 гривень приблизно на 1 гривню, а дорогі сигарети подорожчають в середньому на 3 гривні. При цьому надходження до бюджету від збільшення ставок акцизів, за словами В.Рябошлика, зростуть на 2,5 млрд. гривень. "Це світова практика, коли підвищення акцизів приводить до збільшення надходжень до бюджету", - підкреслив він.
    
    Більшість учасників погодилась з тим, що підвищення акцизів може вплинути на поширення «тютюнової епідемії», про це у своїх всесвітніх звітах говорять і великі тютюнові кампанії. Втім, підвищення вартості сигарет необхідно об’єднати з серйозними рекламними обмеженнями та виховними заходами для батьків та молодшого покоління потенційних курців. Особливу увагу варто приділити популяризації здорового способу життя на всіх рівнях. Адже, вплив навіть найкращих антитютюнових лекторів на школярів мінімізується через те, що обоє батьків можуть бути курцями та безперечними авторитетами для дитини. Також учасники переговорної платформи зійшлися на тому, що логічним є перерозподіл додаткових коштів від тютюнового акцизу на галузь охорони здоров’я.
    
    У роботі переговорної платформи взяли участь: Г.Синиця, начальник управління акцизного збору ДПА України; Р.Сорочанська-Кинриленко, народний депутат України; В.Рябошлик, екс-заступник міністра економіки, економічний радник; В.Шабунін, координатор антитютюнової кампанії ГМ ОПОРА; І.Яковенко, заступник міністра охорони здоров’я; І.Кучеренко, начальник департаменту акцизних зборів ДПА України у м.Києві; В.Сановська, представниця міністерства сім’ї, молоді та спорту; К.Левченко, заступник керівника апарату міністра внутрішніх справ, радник міністра внутрішніх справ; О.Берднік, завідуюча лабораторією популяційних наук Інституту гігієни і медичної екології Академії медичних наук України; О.Литвиненко, доктор біологічних наук, професор; І.Черниченко, завідувач лабораторії канцерогенних чинників Інституту гігієни та медичної екології ім. О.М. Марзєєва, доктор медичних наук, професор; Н.Торопова, координатор кампанії «За майбутнє без куріння»; К.Красовський, керівник відділу з контролю над тютюном, Бюро ВООЗ в Україні; Г.Гопко, представник коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» та інші.
    
    Джерело:http://www.civicua.org/


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю