1,2 мільйона українців є трудовими мігрантами
31 травня, 2013 р.
*** 1,2 мільйона українців є трудовими мігрантами - про це свідчать дані модульного вибіркового обстеження населення з питань трудової міграції (далі - обстеження трудової міграції), яке проводилось у квітні – червні 2012 р. Державною службою статистики України та Інститутом демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України та в рамках проекту Європейського Союзу "Ефективне управління трудовою міграцією та її кваліфікаційними аспектами", який реалізується Міжнародною організації праці (МОП) спільно з Міжнародною організацією з міграції.
За повідомленням Наталії Власенко, заступника Голови Державної службу статистики України, результати обстеження дозволили оцінити масштаби, поширеність та географічну спрямованість потоків зовнішніх трудових міграцій громадян України та одержати дані щодо демографічних та соціально-економічних характеристик українських трудових мігрантів, їхнього освітнього рівня, видів діяльності, частоти, тривалості поїздок , умов та оплати праці тощо. Під час обстеження було опитано понад 45,5 тис. осіб які проживали у 23,5 тис. домогосподарств з усіх регіонів країни.
Згідно з результатами обстеження трудової міграції, кількість трудових мігрантів (громадян у віці 15-70 років, які з січня 2010 р. до червня 2012 р. працювали або шукали роботу за кордоном) складала 1,2 млн. осіб, або 3,4% населення відповідного віку. Майже половина з них (48,5%) є короткостроковими трудовими мігрантами. Серед трудових мігрантів переважають чоловіки, їх частка у трудових міграціях складає 2/3 від загальної кількості трудових мігрантів. Частка трудових мігрантів у загальний кількості чоловіків віком від 15 до 70 років складає 4.8%, а частка жінок майже вдвічі менш – 2.2%. Інтенсивніше до міграцій залучається сільське населення, його частка на 2.9% більша ніж частка міського населення: 6,3% сільських жителів віком 15-70 років залучалися до трудових міграцій, та тільки 2.2% міських жителів.
Як зазначила Інеса Сеник, директор департаменту статистики праці Держстату України: «..найбільшими країнами-реципієнтами вітчизняної робочої сили є Російська Федерація (43,2%), Польща (14,3%), Італія (13,2%) та Чеська Республіка (12,9%) (за результатами обстеження трудової міграції у 2008 році, Італія та Чеська Республіка знаходилися відповідно на другому та третьому місці серед зазначених країн). Серед інших країн, куди спрямовані потоки трудових міграцій є Іспанія (4,5%), Німеччина (2,4%), Угорщина (1,9%), Португалія та Білорусь (по 1,8%)».
За даним обстеження, середньомісячний заробіток одного трудового мігранта становив 930 доларів США, що майже втричі більше ніж у середньому на одного штатного працівника, зайнятого в економіці України (330 доларів США). Більша частка зароблених мігрантами коштів надходила до України через неофіційні канали: кошти надсилалися через знайомих чи водіїв вантажівок або передавалися особисто. Зароблені мігрантами кошти є вкрай важливими для добробуту їх домогосподарств.
Наталія Власенко, заступник Голови Державної службу статистики України зазначила, що проведення обстеження трудової міграції в рамках проекту ЄС-МОП "Ефективне управління трудовою міграцією та її кваліфікаційними аспектами" сприяло удосконаленню організації, методології, системи збору та обробки інформації щодо трудової міграції, що допоможе включити його у статистичну практику та проводити періодично (один раз у 4-5 років). Як повідомила Наталія Власенко, результати дослідження дозволять сформувати аналітичну базу, необхідну для прийняття виважених рішень щодо регулювання трудових міграцій, соціального і правового захисту громадян України, які працюють за кордоном, поліпшення реінтеграції мігрантів, що повертаються та більш ефективного використання трудового потенціалу України.
Стефан Дальгрен, представник Делегації Європейського Союзу в Україні, наголосив: «Конкретні зміни у сфері трудових міграцій України вплинуть як на країни ЄС так і на саму Україну. ЄС високо цінує що цей Проект та дослідження, яке представлене сьогодні, надають Україні інструменти для подальшого визначення чіткої політики, яка відображатиме національні інтереси у сфері трудової міграції».
Для отримання більш детальної інформації, звертайтесь до Тетяни Міненко, координатору проекту з питань трудової міграції в Україні за телефоном (+38 044 2262938).
Проект технічного співробітництва «Ефективне управління трудовою міграцією та її кваліфікаційними аспектами», який фінансується ЄС та виконується МОП та МОМ, розпочався у березні 2011 року та завершиться у серпні 2013 року. Проект реалізується у Молдові та Україні. Головна мета Проекту – зміцнити спроможність Молдови та України щодо регулювання трудової міграції та сприяння сталому поверненню, з особливим наголосом на збільшення людського капіталу та запобігання втраті кваліфікованих кадрів. Цілі Проекту досягаються через аналіз та надання рекомендацій щодо покращення відповідності кваліфікацій трудових мігрантів у країнах походження та призначення, проведення тренінгів з питань планування, проведення переговорів та виконання двосторонніх та багатосторонніх угод соціального забезпечення.
|