Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


Канада планує співпрацювати з Україною в галузі ювенальної юстиції

18 квітня, 2004 р.

    Заступник Голови Верховного Суду України П.П. Пилипчук на цьому тижні зустрівся з виконуючою обов’язки Першого Секретаря Посольства Канади в Україні, керівником Програми Канадського агентства міжнародного розвитку (КАМП) Патрішією Марущак та експертом проектів зазначеного Посольства Наталією Заварзіною. У переговорах також взяли участь суддя Верховного Суду В.І. Жук, начальник управління міжнародно-правового співробітництва цього суду В.П. Потапенко й інші офіційні особи.
    
    На попередній зустрічі у жовтні минулого року українська сторона виявила інтерес до впровадження канадського досвіду з ювенальної юстиції в нашій країні. Були визначені чотири пріоритетні напрями співробітництва в цій галузі:
    
    1) навчальні курси з ювенальної юстиції для суддів;
    
    2) Національна конференція в Україні з обговорення сучасних проблем ювенальної юстиції та майбутніх реформ;
    
    3) навчальна поїздка до Канади;
    
    4) розробка системи модельних судів з ювенальної юстиції.
    
    У Канадському агентстві міжнародного розвитку, як повідомила Патрішія Марущак, вважають, що проведення Національної конференції може стати першим кроком до проекту в нашій країні, термін якого триватиме 6–7 років. Адже метою агентства є підтримка демократичного розвитку України шляхом зміцнення громадянського суспільства та покращення державного управління.
    
    Кошти для проведення Національної конференції та інших зазначених заходів будуть надані агентствам, якщо Верховний Суд як головний партнер підтвердить свою зацікавленість в їх проведенні й зі свого боку надасть організаційну підтримку. У зв’язку з цим керівник Програми КАМП поставила кілька запитань: коли приблизно планується проведення Національної конференції, чи потрібно залучати до неї фахівців із судів, міністерств та недержавних організацій Канади, які категорії українських фахівців будуть запрошені на цей форум? Пані Марущак також поцікавилася, чи є у представників Верховного Суду ідеї з приводу того, що необхідно здійснити в Україні для розвитку ювенальної юстиції. Вона попросила розповісти про них усно й підготувати відповідний документ, оскільки для розроблення проекту ювенальної юстиції необхідно залучити канадських експертів, які мають з цими даними ознайомитися.
    
    П.П. Пилипчук відповів, що, на його думку, Верховний Суд України візьме активну участь в організації проекту з ювенальної юстиції. Для цього є вагомі підстави. По-перше, в Україні уже запроваджена спеціалізація суддів у цій галузі. Передусім, необхідно підвищувати їхню кваліфікацію. Тобто суддя має розумітися не лише в питаннях права, а й психології, володіти педагогічними навиками, щоб з’ясувати, як дитина потрапила на лаву підсудних.
    
    Щороку в нашій країні до кримінальної відповідальності притягується 20 тисяч неповнолітніх. Якщо раніше складова частина злочинів, вчинених особами віком від 16 до 18 років, була більшою, ніж 14–16-літніх, то тепер, навпаки, “злочинність молодшає”. Для підлітків характерні агресивність, корисливість, жорстокість. Злочини неповнолітніх часто відбуваються на грунті пияцтва та наркоманії.
    
    Правники України усвідомлюють небезпеку зазначених явищ. Зважаючи на те, що злочинність неповнолітніх зумовлена багатьма соціальними чинниками, проблему ювенальної юстиції необхідно вирішувати комплексно, із залученням як державних, так і недержавних організацій. У фахівців Канади такий досвід є, тому запропонована допомога буде корисною й доречною.
    
    По-друге, якщо говорити про Національну конференцію, то вона просто необхідна. Форум об’єднає зусилля державних, недержавних організацій та фахівців різних галузей знань, спрямує їх діяльність в одне русло. Безперечно, до цього заходу слід залучити науковців. Результати конференції мають бути опубліковані й розповсюджені серед спеціалістів, які працюють з неповнолітніми в усіх регіонах України. Скоріше всього, вона відбудеться на початку жовтня нинішнього року. Протягом місяця робоча група Верховного Суду з підготовки цього форуму розробить план його проведення.
    
    Впровадження ювенальної юстиції, на думку П.П. Пилипчука, слід розглядати у двох аспектах. Серед першочергових заходів – семінари для суддів, які вже проводяться у Верховному Суді й Академії суддів, та вивчення українськими фахівцями досвіду Канади. Зокрема, необхідно ознайомитися з практикою застосування медіації – примирення між потерпілими та обвинуваченими особами.
    
    Що ж стосується стратегічних напрямів, то в Україні слід розробити законодавчі акти, на основі яких можна було б виділити вертикаль спеціалізованих судів ювенальної юстиції у системі судів загальної юрисдикції. Така законодавча база уже створена щодо адміністративних судів, і ця вертикаль формується. Зважаючи на зазначені обставини, проблема створення судів ювенальної юстиції в Україні є дуже актуальною.
    
    Це перспективи на 6–7 років. Проте час не чекає і здійснювати заходи з впровадження ювенальної юстиції необхідно вже зараз. Тому найближчим часом у Верховному Суді буде розроблено і передано до Посольства Канади в Україні документ щодо майбутнього спільного проекту.
    
    В.П. Потапенко додав, що працівники управлінь Верховного Суду мають досвід з організації міжнародних конференцій. Для розроблення плану цього форуму необхідно створити робочу групу з представників Верховного Суду, посольства Канади в Україні та державних і недержавних організацій. Також варто підготувати брошуру для ознайомлення учасників з метою форуму. У травні слід провести навчальний візит суддів та інших фахівців до Канади, щоб вони могли ознайомити з досвідом Країни Кленового Листка спеціалістів, причетних до ювенальної юстиції на теренах України.
    
    Учасники зустрічі дійшли спільного висновку про те, що для координації заходів слід визначити медіатора і менеджерів. Патрішіа Марущак констатувала, що Канадське агентство міжнародного розвитку розглядає проведення Національної конференції як старт до більш тісного співробітництва. За її словами, Канада планує співпрацювати з Україною в галузі ювенальної юстиції.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю