«І МЕРТВІ, І ЖИВІ, І НЕНАРОДЖЕНІ…»
23 листопада, 2019 р.
ГОЛОДОМОР 1932-33 років: про злочини комуністичних катів свідчать
***
До 85-річниці сумної і трагічної дати Голодомору ми публікуємо серію матеріалів спогадів жертв тих страшних часів в Україні… Геноциду щодо роботящих простих українців, який влаштувала більшовицька московська влада. Кремлівська влада, якій не йметься і понині. Ми подаємо ці спогади без коментарів і без тлумачень… Почитайте, відчуйте, поплачте… і запаліть свічку пам’яті…
***
Закржевська Марія Дмитрівна, народилася 27.12.1921 р в селі Друге Червоноармійське, Вовчанського району, Харківської області.
«Мої батьки працювали в колгоспі на різних роботах. У сім'ї було восьмеро дітей. Троє старших дітей вже не жили з сім'єю: два брата служили в Армії, сестра працювала в Харкові на тракторному заводі, один старший брат працював з батьками в колгоспі, а четверо молодших дітей жили з батьками. З тими, хто працював в колгоспі, розплачувалися зерном, насінням, але приходили люди в шкіряному пальто і все забирали до останньої зернини, нічого не залишали нам. Старша сестра працювала в Харкові, де намагалася збирати їжу для нас. Батько їздив до неї і повертався з сухариками, картоплею, буряком. Мама не їла, все, що привозив батько, залишала дітям і померла навесні 1933 роки від голоду, а батько помер в кінці 1933 року. Все ледве пересувалися, ходили опухлі від голоду. В голод поїли всіх котів і собак. Ловили диких птахів, і це було велике щастя, тоді варили смачний обід… Люди намагалися ходити по прибраним полях збирати колоски, але людей за це били батогами, заарештовували і закривали в сільраді. Навесні з'явилася зелена травичка, яку ми їли: лободу, кропиву, але у деяких не було сил її зібрати, неслухняні руки. Хто пережив весну, потім було жити легше. У селі дуже багато хто помер, по селу їздили вози, збирали померлих і навіть тих, хто ще ледве дихав, і вивозили за село і там ховали в загальній ямі ».
***
Лузіна Антоніна Павлівна, 1917 року народження, народилася в Кіровоградській області, Ново-Українському районі, в селі Звєрєва. Пережила три голодомори. У 1921,1932-1933,1946-1947 роках.
« Я залишилася круглою сиротою з шести років. У страшні роки голоду була «наймичкою» у чужих людей, няньчила їхніх дітей. Мене не годували зовсім. Їла що доведеться. Несу свиням буряки, вкраду з чавуну трошки і з'їм, що в городі знаходила, теж з'їдала: корінці різні, ягоди. Спала на подвір'ї в скирті сіна або соломи, місця мені в хаті не було. Мені дуже пощастило, що мій старший брат зміг мене влаштувати на початку 1933 року на шахту в місті Алчевськ. Там у мене була величезна, за моїми поняттями, пайка - 300 грам хліба на добу. Завдяки цьому хлібцю я і вижила. Хоча працювати доводилося дуже тяжко, але трималася за цю роботу, тому що дуже намикалась в «наймах». Важкий був час ... »
***
Кучеренко Надія Андріївна, 1918 року народження
«На мою долю припало три страшних голоду: в 1921, 1932-1933 і 1946-1947 роках. Жила я в Дніпропетровській області, м Верхівцеве. Нас у матері було 12 душ дітей: 7 сестер і 5 братів, я була наймолодшою. Батька я не пам'ятаю, його вбили білі. Мама піднімала нас, молодших, одна. Три брата загинули на війні.
Голод 1932-1933 років пам'ятаю дуже добре: мені ж було вже чотирнадцять років. Ми ходили і збирали в степу залишилися мерзлі буряки, колоски. Вимінали зернятка з колосків, варили їх і їли, іноді їли сирими, а буряки запікали в духовці: мерзлі і запечені вони були солодкими на смак - пізніше ніякі солодощі не могли зрівнятися з ними. Поля, де ми збирали колоски, перебували на одному боці балки, а жили ми на іншому. Об'їждчик верхи на коні нажене нас, ми втечемо, сховаємося на своєму боці біля будинку і виглядаємо, тільки він поїде, ми знову на поле і на колінах збираємо колоски. Неврожай був страшний. Взагалі в той час було якесь безвладдя - про народ не вважали за потрібне взагалі: у кого що було з їстівного забирали, трусили, хто сховає - знаходили і забирали. Дуже багато людей вмирало. Я пам'ятаю, що на вулицях було дуже багато трупів, їх збирали і вивозили, а як ховали і де, я не знаю.
***
Гуцалова Ганна Павлівна, 1924 року народження
«У 1932-1933 р.р. я проживала з матір'ю і сестрою в Харківській (тепер - Сумська) області, Сумському районі, с. Юнаковка. Мама періодично їздила за продуктами в М.Горького до сестри, працювала в Союзі хліборобів, потім в 1932 р утворився колгосп. Вижили за рахунок того, що був свій город і коза, також збирали в лісі липові листя, їх сушили, товкли, змішували з лушпинням від проса і робили коржі. Колоски з полів збирати не могли, тому що об'їждчик на коні постійно контролював колгоспну землю. Якщо хто крав колоски - їх судили. Пам'ятаю, що для дітей-сиріт організували дитячий будинок в одному з розкуркулених будинків, де в 1933-1934 роках мати була вихователем. Якщо у людини працездатного віку було менше 120 трудоднів на рік, його, як дармоїда, висилали з села. У період колективізації була розкуркулили і вислана в Архангельську область мамина сестра, а також батьки батька, їх теж виселили з села ».
|