Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Фонд Країна Добродій
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область
Парламентський клуб НУО
Українська гельсинська спілка з прав людини
Портал Громадський простір

 

 НОВИНИ


Як оподатковуються гранти? (офіційне роз’яснення)

15 лютого, 2024 р.

    Оподаткування міжнародного або вітчизняного гранту (крім бюджетного гранту), виплаченого ФО – резиденту вітчизняними або іноземними організаціям
    
    Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи – п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
    
    Відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ, об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого згідно з п.п.164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ включаються інші доходи, крім визначених у ст.165 ПКУ (ст.165 ПКУ встановлено перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку).
    
    Практика застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції визначає, що грант – це одноразова безповоротна цільова виплата фізичним і юридичним особам грошової суми або дарування обладнання, приміщення (як правило, з власних коштів та майна) громадянами і юридичними особами, у тому числі іноземцями, а також міжнародними організаціями, для проведення наукових досліджень, впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій, вжиття заходів екологічної безпеки та ліквідації наслідків екологічних катастроф, виконання творчих робіт, видання творів художньої, наукової, освітньої, образотворчої, медичної та іншої літератури, тощо.
    
    Доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначені п.164.2 ст.164 ПКУ, серед них, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст.165 ПКУ) у вигляді суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів умовно нарахованих на таку допомогу) – п.п. «ґ» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ.
    
    Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною ст.167 ПКУ (18%) – п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ.
    
    Доходи (прибуток), отримані резидентом з джерел за межами України – іноземні доходи, є об’єктом оподаткування – п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 ПКУ.
    Згідно з п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 ПКУ, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація), та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 %).
    
    Відповідно до п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 ПКУ, у разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у Декларації.
    Водночас нагадуємо, що відповідно до п.п. 1.2 п.16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об’єктом оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 %.
    
    Отже, сума грошових коштів у вигляді міжнародного або вітчизняного гранту, крім бюджетного гранту, виплачена вітчизняними або іноземними організаціями, включається до доходу фізичної особи – резидента та підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та військовим збором. У разі якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації про майновий стан та доходи.


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю