Наша сторінка на Facebook Наша сторінка у Twitter Наш канал Youtube
підписатися на новини
Email
підписатись
відписатись

Quicks: Креативний мобільний застосунок для відеомонтажу
Мобільний додаток Slibe для веб - дизайнерів
Газета Нова Доба - видання про Київ і столичну область

 

 НОВИНИ


У Верховному Суді України відбулася перша зустріч робочої групи проекту “Створення системи ювенальної юстиції України”.

21 червня, 2004 р.

    У зустрічі взяли участь заступник Міністра юстиції України Лутковська Валерія Володимирівна, заступник Міністра у справах сім’ї, дітей та молоді Толстоухова Світлана Валентинівна, координатор програм Дитячого Фонду ООН Карпенко Віктор Володимирович, заступник Голови Верховного Суду України Пилипчук Петро Пилипович, суддя цього суду Мачужак Ярослава Василівна, координатор програм Посольства Канади в Україні Наталія Заварзіна, голова Всеукраїнського комітету захисту дітей Павлова Євгенія Борисівна, а також представники МВС, прокуратури, міністерств освіти, охорони здоров’я, Державного департаменту з питань виконання покарань, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Української Православної Церкви. Головою робочої групи було обрано П.П. Пилипчука, а його заступником В.В. Лутковську.
    
    Створення системи ювенальної юстиції України стане значною подією в історії нашої держави. На зазначеній зустрічі провідні спеціалісти на високому професійному рівні обговорювали проблеми дітей і їхнього майбутнього. У полі зору фахівців були: зростання дитячої злочинності, бездоглядності, низький соціальний рівень життя значної кількості дітей, проблеми виховання, навчання, лікування, соціальної адаптації тощо.
    
    Робоча група проекту має намір: визначити пріоритетні напрями, проаналізувати можливі шляхи розвитку політики держави, спрямувавши її на захист прав і інтересів дитини – виховання у дусі поваги до батьків та близьких, чужого життя, власності і навчання таким чином, щоб, здобувши освіту та спеціальність, вона змогла легко інтегруватися у життя суспільства, виявивши свої природні здібності та професійні навички, а в разі вчинення злочину, звільнившись від покарання, змогла за допомогою держави соціально адаптуватися та почати нове життя, ставши законослухняним громадянином.
    
    
    Паралельно з першим етапом розвитку ювенальної юстиції має проводитися реформування системи досудового слідства таким чином, щоб на першому плані стояло питання забезпечення неповнолітнього правом на захист. Кожен неповнолітній, котрого буде притягнуто як підозрюваного чи обвинуваченого, підсудного або свідка, в обов’язковому порядку забезпечується адвокатом. Слідчі дії щодо неповнолітніх мають проводитися лише у присутності адвоката. Крім адвоката, має бути присутнім і дитячий психолог.
    
    У системі ювенальної юстиції передбачається створення спочатку модельних, а потім і спеціалізованих судів, що дасть можливість розглядати справи про злочини неповнолітніх найбільш кваліфікованим суддям, які крім юридичної освіти матимуть знання з дитячої психології та педагогіки.
    
    Для створення цієї системи в Україні необхідно підготувати й прийняти відповідну законодавчу базу, внести зміни та доповнення до кримінального та кримінально-процесуального кодексів, особливо щодо видів та мір покарання. Для неповнолітніх такий вид покарання, як позбавлення волі повинен застосовуватися виключно у разі вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, за інші види злочинів до неповнолітніх повинні застосовуватися види покарань, не пов’язані з позбавленням волі. Наприклад, відшкодування шкоди потерпілій стороні. Також мають буті переглянуті закони щодо підвищення заробітної платні вихователям дитячих садків, загальних шкіл, шкіл та училищ соціальної реабілітації.
    
    Реалізація запланованого можлива лише у разі постійного контакту з урядовцями та внесення до бюджету статей щодо фінансування затвердженої робочою групою програми дій.
    
    Стартовим етапом проекту створення системи ювенальної юстиції в Україні має стати проведення Національної конференції, яка допоможе визначити пріоритетні напрями дій і запланована на жовтень-грудень 2004 року. Але ще до проведення конференції є час зробити реальні кроки, застосовуючи існуючий досвід навчання, виховання, попередження злочинності, перевиховання, соціальної та психологічної реабілітації та адаптації до соціальних умов суспільства.
    
    Пропозицій, ідеї, досвід, отримані на цій зустрічі знайдуть подальший розвиток. У разі наявності корисного матеріалу, який, на вашу думку,
    
    буде актуальним для висвітлення на Національній конференції з проблем ювенальної юстиції в Україні, надсилайте повідомлення факсом: 253-03-87.
    
    
    
    
    
    Проект
    
    
    
    ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ,
    які пропонується обговорити на
    НАЦІОНАЛЬНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ
    ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ЮВЕНАЛЬНОЇ ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
    
    1. Становлення ювенальної юстиції в Україні (основні напрями). Стан злочинності неповнолітніх за останні 13 років.
    2. Органи і служби у справах неповнолітніх і спеціальні установи для
    неповнолітніх:
    - профілактична робота працівників служб у справах неповнолітніх з дітьми
    із неблагополучних сімей та групи ризику;
    - освіта, виховання та медичне забезпечення неповнолітніх у школах
    соціальної реабілітації, професійних училищах соціальної реабілітації,
    центрах медико-соціальної реабілітації; у приймальниках-розподільниках; у
    притулках для неповнолітніх.
    3. Засади державної політики профілактики злочинності неповнолітніх:
    - добробут сім’ї і добробут дитини - підгрунтя виховання законослухняного
    громадянина;
    - роль органів юстиції в попередженні підліткової злочинності та і запобіганні бездоглядності (за матеріалами Харківської області);
    - кримінологічна характеристика і попередження злочинності неповнолітніх;
    - підлітково-молодіжні співтовариства в механізмі криміногенної соціалізації неповнолітніх;
    - насильство в сім’ї та злочинність неповнолітніх;
    - роль соціальних служб у запобіганні та попередженні злочинності серед
    неповнолітніх;
    - психологічні аспекти перевиховання неповнолітніх правопорушників;
    - організація профілактичної роботи з неповнолітніми, які тримаються в
    установах кримінально-виконавчої системи в Харківській області (деякі
    питання розподілу неповнолітніх до вихованих установ та їх переведення до
    виправних колоній;
    - роль судів у попередженні злочинності серед неповнолітніх.
    - альтернативи засудженню до ув’язнення (досвід європейських країн та
    Канади).
    4. Практика застосування судами України законодавства у справах про злочини неповнолітніх (постанови Пленуму Верховного Суду України):
    - особливості провадження у справах неповнолітніх (допит неповнолітнього підсудного та строки розгляду кримінальних справ);
    - особливості обрання запобіжних заходів неповнолітнім;
    - неповнолітній злочинець і неповнолітній потерпілий (Можливості та необхідність застосування Закону України “Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві);
    - захист прав неповнолітнього підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого у кримінальному процесі;
    - особливості звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітніх за чинним кримінальним законом;
    - оперативно-розшукові заходи в боротьбі з груповою злочинністю неповнолітніх;
    - повноваження кримінальної міліції у справах неповнолітніх як органу
    дізнання при порушення кримінальної справи щодо злочинів неповнолітніх;
    - особливості судочинства з адміністративних справ щодо неповнолітніх.
    5. Кримінальна відповідальність за неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей у системі заходів запобігання злочинності неповнолітніх.
    6. Реституція у кримінальному судочинстві при розгляді кримінальних справ про злочини неповнолітніх. (Порівняльний аналіз практики європейських країн та можливості її застосування в Україні). Призначення покарання неповнолітнім та Право на ефективний засіб правового захисту для неповнолітніх з точки зору Європейського Суду з прав людини.
    7. Право власності неповнолітніх та сімейні відносини з точки зору Європейського Суду з прав людини.
    8. Соціальний аспект виникнення та стійкого зростання злочинності неповнолітніх.(Результати моніторингу законодавства законів України щодо соціальних гарантій).
    Роль засобів масової інформації у формуванні моделей агресивної поведінки підлітків


Яким суспільним інституціям ви довіряєте найбільше?
Президенту
Верховній раді
Уряду
органам місцевого самоврядування
Армії
Поліції
Цекрві
Громадським організаціям
Волонтерам
Нікому не довіряю